نگاهی به شعر شاعران حوزه‌های علمیه بعد از انقلاب اسلامی 1396/3/21
شعار فراوانی در زبان‌های فارسی، عربی و ترکی از عالمان شاعر به یادگار مانده است، که برخی از آن‌ها از شاهکار‌های ادبی نیز محسوب می‌شوند. بسیاری از شاعران نام آشنای ادب فارسی از درس آموختگان علوم دینی بوده‌اند و تحصیل در حوزه‌های علمیه را به عنوان فصلی درخشان در داستان زندگی خود داشته‌اند.

رهبر انقلاب در دیدار جمعی از شعرا در شام میلاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام: رقص شمشیر جاهلیت مدرن در کنار جاهلیت قبیلگی را هجو کنید 1396/3/21
ایرانی‌ها در گزارش احوال شخصیت‌های ملی دچارکوتاهی هستند. چگونگی تبدیل «عراقِ صدّام» به «عراقِ شهید حکیم» نیازمند تبیین است.

سلام به تو كه دوست‌دار ادبیات بودی 1396/2/9
مراسم تشییع مرحوم فیروز زنوزی جلالی، راوی دریای ادبیات دفاع مقدس، پنج‌شنبه 7 اردیبهشت ماه با حضور شخصیت‌های ادبی، هنری و فرهنگی كشور و جمعی از فرماندهان و كاركنان نیروی دریایی ارتش كشورمان و خانواده این نویسنده فقید، از جوار مزار دو شهید گمنام در حوزه هنری برگزار شد.

كامران پارسی‌نژاد: زنده‌یاد زنوزی یك انسان واقعی بود 1396/2/9
كامران پارسی‌نژاد، نویسنده و پژوهشگر پیش‌كسوت، ضمن ابراز ناراحتی از درگذشت فیروز زنوزی جلالی این هنرمند فقید را از دوستان نزدیك خود معرفی كرد و آن زنده‌یاد را به عنوان یك مرد واقعی تلقی كرد.

هنرمند انقلابی به واقعیت فراتر از عالم مادی اعتقاد دارد 1396/1/27
محسن مومنی رئیس حوزه هنری در مراسمی كه به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در اصفهان برگزار شد، گفت: مهم‌ترین ویژگی مكتب هنری انقلاب اسلامی این است كه هنرمندان آن به واقعیت فراتر از عالم مادی نیز اعتقاد دارند و بر این اساس هنرمند انقلاب اسلامی جهانی وسیع را در برابر خود می‌بیند.

هفتمین نشست دانش‌افزایی نقد ترجمه برگزار می‌شود 1396/1/27
هفتمین نشست از سری نشست‌های دانش افزایی و هم اندیشی نقد ترجمه روز چهارشنبه 30 فروردین در حوزه هنری برگزار می‌شود.

مومنی: دلبستگی مرحوم كشن‌فلاح به حوزه هنری باید الگو باشد/ افتتاح سالنی به نام شهید احمد زارعی 1396/1/20
به گزارش سایت ادب فارسی، رئیس، مسئولان و هنرمندان حوزه هنری، هم‌زمان با آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی به دیدار خانواده های جمعی از هنرمندان تازه درگذشته و خانواده های هنرمندان شهید رفتند.

اخلاقی: صدور انقلاب اسلامی با زبان هنر ممكن است 1396/1/20
حجت‌الاسلام والمسلمین زكریا اخلاقی، شاعر كشورمان، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه یزد گفت: همواره دین روی هنر تأثیر گذاشته و هنر نیز برای انتقال پیام دین كمك كرده و هر دو تأثیر متقابلی داشته‌اند.

ترجمه گزیده شعرهای قزوه و گرمارودی رونمایی می‌شود 1395/12/21
كتاب انگلیسی گزیده شعرهای علیرضا قزوه شاعر و مدیر مركز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و سیدعلی موسوی گرمارودی شاعر و مترجم قرآن و پژوهشگر ادبی در حوزه هنری رونمایی می‌شود.

نقد فرمالیستی «شهری چون بهشت» سیمین دانشور 1395/12/21
منتقدان فرمالیست بیش از هر چیز به نقش هر جزء و کارکردش در متن می‌پردازند. آنان در رابطه‌ی جزء به کل، به وظیفه‌ی زیباشناختی کلمات توجه دارند. از این رو، منتقد فرمالیست در پی یافتن صناعات ادبی، ایهام، کنایه، منتاقض‌نماها، استعاره‌ها، تقابل‌ها، تضادها، فن آیرونی، مجاز و تنش‌های متنی است.

طلایه‌دار نوآوری در شعر انقلاب 1395/12/21
احمد عزیزی شاعری فطری و مردم‌ گرا بود. از همین رو حضور مردم كوچه و بازار در شعرش حضوری كاملا ملموس و عینی است. او با وقوف به این معنا كه مردم زمانه ما از شاعری كه خود را معاصر می‌داند، شعری را طلب می‌كنند كه آئینه تمام ‌نمای شادی‌ها‌، غم‌ها و دغدغه‌های آنان باشد

پیام رئیس حوزه هنری به مناسبت درگذشت احمد عزیزی 1395/12/21
محسن مومنی‌شریف در پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت احمد عزیزی، این شاعر را از تاثیرگذارترین شاعران انقلاب اسلامی دانست كه با مثنوی‌های روح‌نواز و غزل‌های جان‌گدازش تاثیری ژرف و شگرف بر شعر پارسای پارسی به جای گذاشت.

پیام تسلیت مقام معظم رهبری درپی درگذشتِ شاعر انقلابی و چیره‌دست مرحوم احمد عزیزی 1395/12/21
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت شاعر انقلابی و چیره‌دست، مرحوم احمد عزیزی را تسلیت گفتند.

رجز، حماسه و اسطوره در شعر انقلاب و دفاع مقدس 1395/12/15
دبیات انقلاب،ادبیات شورش‌گر و پویا است،نه ادبیات حاشیه‌ای و ایستا و ویژگی‌های پراگماتیک آن بر ویژگی‌های تئوریک‌اش چیرگی دارد.بنابراین آثار تولید شده دردوران مبارزات و شکل‌گیری انقلاب را نه تنها از جنبه‌هایتکنیکی و هنری،بلکه باید از منظر جامعه‌شناسی نیز تحلیل و بررسی نمود.

نگاهی به کتاب لشکر خوبان 1395/12/10
مطالعه‌‌‌‌‌ی کتاب لشکر خوبان از دو منظر برای نگارنده‌ی این متن قابل توجه بود. اول این‌که با خواندن خاطرات مهدیقلی رضایی دوباره بازمی‌گشتم به سال‌های جنگ و دوران سربازی که در جبهه­ ی جنوب بودم و روزها و شب‌هایی را که با تمام شخصیت‌ها و قهرمان‌های گفته و ناگفته در لشکر خوبان داشتم. دوم این‌که در مقام نویسنده و مترجم ادبیات داستانی، و هم به عنوان یک خواننده‌ی حرفه‌ای که سعی دارد مسیر آثار ادبی کشورمان را دنبال کند..

سعی در تغییر نگاه مردم نسبت به نقش ایلام در جنگ داریم/ راهیابی 27 كتاب به مرحلۀ پایانی 1395/12/10
محمدعلی قاسمی گفت: ایده شكل‌گیری جشنواره از نوع نگرش مردم نسبت به نقش حاشیه‌ای استان ایلام در جنگ 8 ساله شكل گرفت و در این جشنواره تلاش داریم تا این نگاه را تغییر دهیم.

شانزدهمین دوره جایزه كتاب سال شهید حبیب غنی‌پور به كار خود پایان داد 1395/12/10
شانزدهمین دوره جایزه كتاب سال شهید حبیب غنی‌پور دوشنبه شب مصادف با شب سی‌امین سالگرد شهادت شهید غنی‌پور در مسجد جوادالائمه(ع) تهران و با حضور قابل توجه مردم و اهالی قلم برگزار شد.

مطروحه‌ای از رهبر انقلاب برای شاعران مذهبی‌سُرا 1395/12/10
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با شاعران مذهبی‌سُرا، آنان را به«ضرورت احیای معارف اوصیه و صحیفه‌ی سجادیه»،«متصل کردن حوادث صدر اسلام با حوادث امروز»و«پاسداشت فرهنگ شهادت و دفاع مقدس»دعوت کردند.

صبح آن شب 1395/12/1
صدای ترمز ماشین هر دو را از خواب پراند. گوش خواباندند. درهای ماشین باز شد و لب‌های زلیخا جنبید: خدایا کمک‌مان کن. خواب چند لحظه پیش‌اش را به یاد آورد و تعبیر کرد: آب روشنایی است، مادرم...

درنگي در آثار و احوالمرتضی فرجیان شاگرد تنبل و تاليفاتش! 1395/12/1
فرجيان ابتدايي را در مدرسه «شريعت» قنات‌آباد واقع در خيابان مولوي گذراند. اگر چه بايد افزود كه كودكي‌هايش در دور و بر «ميدان اعدام»، خيام و محمديه و پاقاپوق و مولوي گذشت. بعد، دوره دبيرستان را در دبيرستان‌هاي دارالفنون و اميركبير گذراند و ديپلم طبيعي را با غروري خاص گرفت. در 19 مهر 1335 آموزگار مدارس تهران و شهريار شد.


آخرین مطالب سایت

آرشیو کامل
حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی