توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالب

عرفان و عقلانیت(بخش چهارم) یادداشتی ازدکترعبدالحمید ضیائی 1398/4/25
بحث دیگراین است که فرقه‌ها با باورها و مدعیاتی که به افراد می‌دهند قادرنداعضای خود را متقاعد به انجام کارهایی کنند که افراد در حالت عادی از انجام آن کارها سرباز می‌زنند. حاضرند به فعالیت‌هایی تن دهند که فقط تحت فشارهای شدید و حادروانی حاضربه انجام آن هستند. ضمناً درازای وعده‌هایی که به اعضای خود می‌دهند می‌توانند عملیات‌های تروریستی و خرابکارانه را هم رهبری و هدایت کنند.
عرفان و عقلانیت (بخش سوم) یادداشتی ازدکترعبدالحمید ضیایی 1398/4/12
طبق آمار درآمریکا، بیش از2500 فرقه رسمی عرفانی و بیش از 5000 فرقه انشعابی وجود دارد؛ البته درایران هم این فرقه‌های عرفانی اگر بیشترازآمریکا نباشد، کمترنیست، هر روزهم یک فرقه تازه‌ای با ادعاهای متفاوت و تازه به‌وجود می‌آید!
عقلانیت و عرفان (بخش دوم)/دکتر عبدالحمید ضیایی 1398/4/4
یکی ازخطاهای معرفت¬شناختی که درساحت عرفان رخ داده این است که عارفان ما استدلال را با عقلانیت یکی گرفته‌اند. یعنی یک رابطه تساوی به‌لحاظ منطقی، بین عقل فلسفی با استدلال متصور شده‌اند و این خطاست. استدلال یکی ازمنابع در عین حال ازجمله خادمان شناخت عقلانی است. بنابراین وقتی که عارفان ما استدلال را می‌کوبند و فکر می‌کنند عقل فلسفی را کوبیده‌اند دچار خطای تعمیم شده‌اند؛ مغالطه تعمیم، یعنی شما به جزءِ یک مسئله حمله بکنید و بعد جزء را به معنی کل بگیرید و بگویید ما کل را شکست دادیم. به‌نظر می‌رسد که خ
عرفان و عقلانیت ( بخش اول) 1398/3/25
عقل استدلالی با عقل دینی متفاوت بوده و تعریف عقل دینی چنین است: «العقل ما عُبِدَ به الرحمن و اکتُسِب به الجنان؛ عقل آن چیزی است که با آن خداوند پرستش می‌شود و بهشت با آن به‌دست می‌آید.»
نگاهی به شعر شاعران حوزه‌های علمیه بعد از انقلاب اسلامی 1396/3/21
شعار فراوانی در زبان‌های فارسی، عربی و ترکی از عالمان شاعر به یادگار مانده است، که برخی از آن‌ها از شاهکار‌های ادبی نیز محسوب می‌شوند. بسیاری از شاعران نام آشنای ادب فارسی از درس آموختگان علوم دینی بوده‌اند و تحصیل در حوزه‌های علمیه را به عنوان فصلی درخشان در داستان زندگی خود داشته‌اند.
نقد فرمالیستی «شهری چون بهشت» سیمین دانشور 1395/12/21
منتقدان فرمالیست بیش از هر چیز به نقش هر جزء و کارکردش در متن می‌پردازند. آنان در رابطه‌ی جزء به کل، به وظیفه‌ی زیباشناختی کلمات توجه دارند. از این رو، منتقد فرمالیست در پی یافتن صناعات ادبی، ایهام، کنایه، منتاقض‌نماها، استعاره‌ها، تقابل‌ها، تضادها، فن آیرونی، مجاز و تنش‌های متنی است.
طلایه‌دار نوآوری در شعر انقلاب 1395/12/21
احمد عزیزی شاعری فطری و مردم‌ گرا بود. از همین رو حضور مردم كوچه و بازار در شعرش حضوری كاملا ملموس و عینی است. او با وقوف به این معنا كه مردم زمانه ما از شاعری كه خود را معاصر می‌داند، شعری را طلب می‌كنند كه آئینه تمام ‌نمای شادی‌ها‌، غم‌ها و دغدغه‌های آنان باشد
رجز، حماسه و اسطوره در شعر انقلاب و دفاع مقدس 1395/12/15
دبیات انقلاب،ادبیات شورش‌گر و پویا است،نه ادبیات حاشیه‌ای و ایستا و ویژگی‌های پراگماتیک آن بر ویژگی‌های تئوریک‌اش چیرگی دارد.بنابراین آثار تولید شده دردوران مبارزات و شکل‌گیری انقلاب را نه تنها از جنبه‌هایتکنیکی و هنری،بلکه باید از منظر جامعه‌شناسی نیز تحلیل و بررسی نمود.
نگاهی به کتاب لشکر خوبان 1395/12/10
مطالعه‌‌‌‌‌ی کتاب لشکر خوبان از دو منظر برای نگارنده‌ی این متن قابل توجه بود. اول این‌که با خواندن خاطرات مهدیقلی رضایی دوباره بازمی‌گشتم به سال‌های جنگ و دوران سربازی که در جبهه­ ی جنوب بودم و روزها و شب‌هایی را که با تمام شخصیت‌ها و قهرمان‌های گفته و ناگفته در لشکر خوبان داشتم. دوم این‌که در مقام نویسنده و مترجم ادبیات داستانی، و هم به عنوان یک خواننده‌ی حرفه‌ای که سعی دارد مسیر آثار ادبی کشورمان را دنبال کند..
درنگي در آثار و احوالمرتضی فرجیان شاگرد تنبل و تاليفاتش! 1395/12/1
فرجيان ابتدايي را در مدرسه «شريعت» قنات‌آباد واقع در خيابان مولوي گذراند. اگر چه بايد افزود كه كودكي‌هايش در دور و بر «ميدان اعدام»، خيام و محمديه و پاقاپوق و مولوي گذشت. بعد، دوره دبيرستان را در دبيرستان‌هاي دارالفنون و اميركبير گذراند و ديپلم طبيعي را با غروري خاص گرفت. در 19 مهر 1335 آموزگار مدارس تهران و شهريار شد.
چه کنیم که داستان‌های جذاب‌تری را برای بچه‌ها بنویسیم؟ 1395/11/17
هنوز در هیچ جای دنیا، کتاب به شیئی ناشناخته‌ تبدیل نشده است. اما شکی نیست که تکنولوژی‌های جدید، رقبای جدی آن در نزد بچه‌ها شده‌اند. می‌توان ناله کرد. می‌توان بی‌خیال بود. و می‌توان به این مسئله به عنوان چالشی، فرصتی، انگیزه‌ای برای بالا بردن کیفیت کتاب‌های کودکان نگاه کرد. از جمله کیفیت متن داستان‌ها.
استاد شامي روح جاري فولکلور در شعر آذربايجان 1395/11/5
شامي سنين کودکي و جواني خود را در فضاي طبيعي و محيط روستا گذرانده و از نظر ابعاد پيراموني طبيعت را دروني اشعار خود کرده است. به نحوي که طبيعت با همه‌ي گستره ي متنوع خود از کوه‌هاي بلند عقاب آشيان تا آب‌هاي جاري بهشت‌سان در دامان طبيعت و چشمه‌ساران هميشه جوشان و... در آثار او حضور دايمي دارد.
پنج ريالي عرق كرده 1395/11/2
از عبدالمجيد نجفي خواستيم برايمان يادداشتي از روزهاي آغازين كار ادبي‌اش در كيهان بچه‌ها بنويسد. آن‌چه برايمان نوشت، مثل هميشه داستاني شد از علاقه‌ي هميشگي‌اش به صداقت سرزمين كودكي و دوستاني كه آن روزها با كيهان بچه‌ها ادبيات كودك و نوجوان اين مرزوبوم را دوباره زنده كردند و شهادت به بعضي‌هاشان اجازه نداد كه بمانند اين شكوفايي را ببينند.
ادبیات انقلاب و مسئله‌ی تعریف 1395/10/18
صریح‌ترین تعریف برای هر تعبیری، شرح الاسم آن است. این ادعا بر این مبنا استوار است که برای نام‌گذاری نیاز به وجه تسمیه‌ای داریم. در نتیجه، با شنیدن تعبیری چون «ادبیات انقلاب اسلامی»، انتظار داریم که با نوعی از هنر کلامی مواجه شویم که با واقعه‌ای اجتماعی نسبت داشته باشد.
مروري بر كتاب «جنبه‌هاي رمان» اثر خواندني ادوارد مورگان فوستر 1395/10/12
تاب جنبه‌هاي رمان يا وجوه رمان، يكي از اين نوع آثار است كه ترجمه فارسي‌اش به قلم روان ابراهيم يونسي تا به حال چندين بار تجديد چاپ شده و از آثار مهم در زمينه شناخت هنر رمان‌نويسي (و به‌طور كلي داستان‌نويسي) به شمار مي‌رود. اين اثر ارزش‌مند و ماندن از جمله كتاب‌هايي است كه تقريبا عموم نويسندگان و منتقدان از آن به نيكي ياد مي‌كنند و خاطره‌ها از خواندن آن دارند. اين امتياز خاطره‌انگيز بودن نه از آن روست كه «جنبه‌هاي رمان» كتابي سنگين و كليدي است، بل دقيقا از آن روست كه سنگيني و كليدي بودن آن به هيچ
نگاهی به عناصر شعری در آثار مهدی مظفری 1395/9/22
مظفری را می‌توان راوی اتفاق‌های ساده‌ی جهان پیرامون دانست. اتفاق‌های ساده‌ای که گاه حتی آن‌قدر معمول و معمولی‌اند که از چشم بسیاری پنهان می‌مانند و یا برای بسیاری به خاطر تکرار تبدیل به عادت می‌شوند. اما مظفری ساوجی در همین اتفاق‌های ساده روایت‌های شاعرانه‌ای را کشف می‌کند که برای مخاطب ـ که جزو همان دسته‌های اشاره شده‌اند
سیمای زن در ادبیات داستانی معاصر 1395/9/14
قالب داستان در ایران سابقه‌ای طولانی دارد. به یاد بیاوریم که نقالان ما از روزگاران گذشته، پیوسته رستم و سهراب را یاد می‌کنند و تهمینه و منیژه و گرد‌آفرید و ... در ادبیات بعد از اسلام نیز از این نمونه‌ها کم نیست و نیز در تذکره‌الاولیا و گلستان سعدی و مثنوی، نمونه‌های زیادی یافت می‌شود. به عنوان نمونه شما را هدایت می‌کنم به قصه‌ای که در مجلس سوم سعدی وجود دارد و نشان می‌دهد که قدر و منزلت زن، در بینش قدما چگونه بوده است. نقطه‌ی شروع رمان‌های اروپایی، فلسفه‌ی اومانیسم است و به خصوص طرح نظریه‌ی شک د
چشمانت سرنوشت من است 1395/9/6
منه صدر معروف به «بنت الهدی» از خانواده‌ی معروف صدر، در سال 1357 قمری (1937 میلادی) در کاظمین عراق به دنیا آمد. مادرش که تا آن زمان یازده فرزند خود را از دست داده بود، علاقه‌ی شدیدی به سه فرزندش، سید اسماعیل، سید محمدباقر و آمنه داشت. آمنه شش ماهه بود که پدرش را از دست داد. جامعه‌ی آن روز عراق وضعیت مناسبی نداشت. تبلیغات وسیع حزب بعث و عفلقی‌ها بر زنان و دختران متمرکز بود. ورود به دانشگاه و تحصیل مترادف با بی‌حجابی و از دست دادن دیانت بود. علاوه بر آن‌که زمزمه‌ی اجباری بودن عضویت در حزب هم به گو
مطالعه علمي ‌زبان 1395/7/13
وجود روايت در هر اثر هنري که قصد بيان و عرضه دارد، ضروري و غيرقابل ترديد است (مارتين، 1382) اهميت روايت به اين لحاظ است که روايت، هم روشي براي فراگيري جهان پيرامون است و هم راهي در اختيارمان مي‌گذارد تا آن‌چه را كه آموخته‌ايم به ديگران بگوييم. ارسطو در بوطيقا، تعريفي ساده اما جامع از روايت به‌دست مي‌دهد. او هر چيز داستان‌‌گونه‌اي كه داراي آغاز، وسط و پايان باشد را روايت بر مي‌شمرد. اين تعبير ساده از روايت، به‌سادگي تماميت انسان، دنياي انساني و جهان را دربر مي‌گيرد تاجايي كه تولان[10] (1386: 1)
1

حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی