توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبآرشیو : یک سیلی محکم به دشمن   1395/5/26

به نظرم حوزه هنری که مدرسه است که باید بیشتر به آن پرداخته شود تا نسلی هنرمند و انقلابی از درون آن رشد کند و بیرون بیایید .
حميد سبزواري (حسين ممتحني ) ، از شاعران پرتلاش ایران است . حميد  سبزواری  متولد 1304 شاعري ازنسل ديروز نسلي كه با ما همنفس وهم آوا است ،‌اما پژواك صدايش تا قرن ها درامتداد زمان جاري خواهد بود ، پس شعراو شعرآينده نيز هست . او شاعري است كه آيندگان قدر و منزلت او را بيشتر خواهند شناخت  وی اشعار مختلف حماسی، عرفانی اعم از قصیده، غزل، دوبیتی، رباعی و شعر نو  دارد 
سبزواری دارای مدال درجه یک هنر در رشته ادبیات و اولین شاعری است که کتاب شعرش با عنوان(سرود درد) در سال 1375 کتاب سال شناخته شد.
سرود درد ،سرود سپیده ،سرود دیگر ،کاروان سپیده ،یاد یاران ،گزیده ادبیات معاصر از جمله آثار این شاعر انقلابی است که پیرامون شعر انقلاب با وی به گفتگو پرداخته ایم .
 
  حمید سبزواری : شعر انقلاب بر آمده از عمق وجود شاعران است 
 
 درباره شعر انقلاب چه دیدگاه و نظری دارید و اصلا به نظر شما شعر انقلاب را باید از کجا بشناسیم و بدانیم  یک شعر، شعر انقلاب است ؟
 
برای درک بیشتر شعر انقلاب  باید ریشه های شعر را از زمان شکل گیری حرکت های مردمی در ایران بکاوییم  و با در نظر گیری جریانی که باعث شکل گیری شعر انقلاب  شده است به جستجوی  مفهوم شعر انقلاب بپردازیم چرا که شعر انقلاب شعری ریشه دار است و نمی توان بدون در نظرگیری ریشه های آن درباره اش قضاوت کرد ،همچنین شعر دفاع مقدس را که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با شروع جنگ تحمیلی در ایران شکل گرفت را نیز نمی توان  از این جریان جدا کرد در واقع این دو جریان مکمل یکدیگر در شگل کیری یک جریان شعری موفق بودند که در چند دهه اخیر شکل گرفته اند و به قوت و استواری به راه خود ادامه دادند اگر چه اگر بخواهیم در این باره دقیق تر قضاوت کنیم باید بگوییم که هر دهه  ویژگی و امتیازات خاص خودش را داردکه بررسی آن یک کار تحقیقی گسترده  را می طلبد که امروز با توجهه شرایط زمانی که در آن قرار داریم مناسب ترین زمان برای انجام این کار است . مثلا در دوران آغاز جنگ شعرهایی که توسط شاعران مختلف سروده می شد اشعاری قوی و پر شور بودند اشعاری که از عمق وجود شاعر بر می آمدند تا نیرو بخش کسانی باشند که در جبهه ها از کیان مردم دفاع می کنند  از این رو به اعتقاد من شعر آغاز جنگ مانند یک سیلی محکم به دشمن عمل می کرد و بسیار تاثیر گذار بود که البته با گذشت زمان شیوه شکل آن تغییر کرد . 
 
چه کسانی با شما در دوران جنگ شعر می سرودند و در واقع همرزم شما در میدان سخن آوری در حوزه شعر بودند ؟
 
 از آنجایی که من در دوران پیری به سر می برم جزئیات را به خوبی به خاطر نمی آورم اما بهتر است در اینجا یادی از استاد محمود شاهرخی داشته باشیم مرد که آشنایی بسیار کاملی از مسایل دینی و معنوی داشت و شاید لباس روحانیت شایسته ترین لباس بر قامت او بود در فکر دنیا نبود و بهنظرم من انسانی کامل بود که سهم بزرگی در انقلاب و شعر انقلاب داشت همچنین استاد مشفق کاشانی که وی نیز از پیشکسوتان است و مرحوم اوستا و کسانی که هر یک  سهمی در شعر انقلاب داشتند . 
 
 درباره سرودهایی انقلاب خودتان بگویید آنها را در چه حال و هوایی سروده اید؟
 
سرودها هر کدام داستان خودش را دارد انگار به من الهام می شدند که اینگونه بسرایم مثلا سرودن«خمینی ای امام »یا «ای شهیدان راه خدایی »که وقتی اینها در پیشگاه امام خوانده شدند انگار بهترین هدیه به من داده شد و من در همان روزی که سرود ای شهیدان راه خدایی در بهشت زهرا خوانده شد به دیدار امام (ره) رفتم  و در مورد آهنگ سازی اشعار نیز باید بگویم من تا حدی از آهنگ سازی نیز سر در می آوردم و همین مسئله نیز به من کمک می کرد تا کارهایم را بهتر پیش ببرم مثلا در ساخت آهنگ سرودهایم که بسیاری از آنها را آقای راغب ساخته است من نظرم را با وی در میان می گذاشتم و  در نهایت می دیدم اهنگ همان چیزی است که من هم همان را می خواستم ویا در شعر« این پیروزی خجسته باد این پیروزی ن»نیز انگار از قبل می دانستم که رزمندگان ما پیروز می شوند و این سرود را برای همچین لحظه ای آماده کرده بودم  بنا براین حس و حال خوبی با شنیدن آنها داشتم . 
فعالیت و همکاری با حوزه هنری به عنوان یک نهاد انقلابی تازه تاسیس در زمان انقلاب داشتنید؟ اوایل انقلاب حوزه هنری  که  متعلق به گروهی از بهائیان بود به ما داده شده بود و ما نیز کارهای فرهنگی و هنری را در آنجا انجام می دادیم  به یاد دارم افرادی مانند مهدی اخوان که امروز دیگر در بین ما نیست ، استاد مشفق کاشانی که این روزها کمتر در محافل ادبی و هنری شرکت می کند محمود شاهرخی و بسیاری از شاعرانی که آنروزها هنوز شور حالی داشتند در این مکان رفت و آمد می کردند کسانی مانند امیر حسین فردی آن روزها جوان بود و نسلی هم که در حال حاضر در حوزه هنری فعالیت می کند نسلی پویا و جوان است وما نیز نسل خانه نشین هستیم که گاه گاهی به حوزه دعوت می شویم و سری آنجا می زنیم  اما به نظرم حوزه هنری که مدرسه است که باید بیشتر به آن پرداخته شود تا نسلی هنرمند و انقلابی از درون آن رشد کند و بیرون بیایید . 
 
  در گفته هایتان از خانه نشینی و پیری گفتنید آیا هنوز با جوانها ارتباط دارید و آنها به شما سری می زنند و یا واضح تر بگوییم ارتباط شما با  شاعران جوان چگونه است ؟
 
با شاعران جوان ارتباط و وابستگی ندارم و علتآن همان گو نه که می دانید کهولت سن و پیری است فاصله زیادی بین من و شاعران جوان است و این تفاوت نسل ها موجب فاصله بین ما شده است ام گاهی به محفل شاعران جوان دعوت شده ام و در آنجا شاهد پیشرفت و توفیقات شاعران جوان بوده ام  و ب گمانم آینده شعری که این بچه ها می سازند آینده خوبی خواهد بود  اما جوانه نباید میراث گذشتگان خود را فراموش کنند در واقع باید با شناخت از میراث گذشتگان خود و مطالعه آاهی در مسیر شعر و ادبیات گام برداند تا موفق شوند و این چیزی است که با توسط ججوانه نسبت به آن دقت زیادی صورت گییرند .
 
 از مقوله فرهنگ چه انتظاری دارید و به نظرتان امروز نقش فرهنگ درعرصه اجتماعی چیست و  مدیران فرهنگی ما باید چگونه در این زمینه عمل کنند ؟
 
فرهنگ مقوله ای بسیار حساس و تاثیر گذار است بنا براین باید به آن به خوبی پرداخته شود دراین زمینه به نظرم از همه افراد جامعه انتظار می رود که خوبی و دقت عمل کنند چرا که فرهنگ یک ججامعه را می سازد وو جامعه که ریشه های فرهنگی خود را به خوبی نشناسد  توسط دشمنان  آن جامعه دچار انحطاط  وی شود از این رو مدیران عرصه فرهنگی نیز باید با آگاهی انتخاب شوند وبه حوزه فرهنگ آشنایی کامل داشته باشند  متاسفانه گاهی مشاهده می شود که برخی از مدیران فرهنگی سابقه ای در عرصه فرهنگی ندارد و یک شب به این سمت رسیده اند و این به فرهنگ به جامعه ما آسیب می زند چرا که فرهنگ همه  چیز یک جامعه است با پیشرفت فرهنگ می توان به پیشرفت اقتصادی،سیاسی ، اجتماعی و پیشرفت درسطح بین المللی دست یافت و درمقابل با عقب ماندگی در حوزه جامعه به کلی دچار انحطاط خواهد شد.
 
 به عنوان آخرین سوال می خواهم از شما بپرسم ایا هنوز هم شعر می سرایید و چه حس و حالی نسبت به شعرهای خودتان دارید؟
 
گاه گاهی که که حس حالی باشد شعری می سرایم اما آنچه مسلم است اینکه این شعرهای چنگی به دل نمی زند شعر شور جوانی می خواهد و جوانی سالهاست که دیگر از سرما گذشته است اما هنوز شیفتگی و علاقه خاصی به شعر و شعر خوانی دارم  چندی پیش کتابهایم را نیز به یک ناشر داده بودم که  البته مشکلاتی در این زمینه به وجود آمد که موجب اختلافاتی شد  بنا براین به یاری فرزندانم تصمیم دارم بار دیگر مجموعه های «سرود درد» و« سرود سپیده» را با یک ویرایش جدید  منتشر کنم و امیدوارم در این زمینه توفیقی پیدا کنم تا کار هر چه سریع تر منتشر شود .

کلمات کلیدی این مطلب : حمید ، سبزواری ، شعر انقلاب ،
تعداد بازدید :670  |   تاریخ ثبت : 1395/5/26
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی