توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبسعی در تغییر نگاه مردم نسبت به نقش ایلام در جنگ داریم/ راهیابی 27 كتاب به مرحلۀ پایانی   1395/12/10

محمدعلی قاسمی گفت: ایده شكل‌گیری جشنواره از نوع نگرش مردم نسبت به نقش حاشیه‌ای استان ایلام در جنگ 8 ساله شكل گرفت و در این جشنواره تلاش داریم تا این نگاه را تغییر دهیم.
 

به گزارش سایت ادب فارسی، محمدعلی قاسمی رئیس حوزه هنری ایلام و دبیر نخستین جایزه ادبی ایلام (بلوط طلایی)، به برگزاری این جشنواره در 4 بخش خاطرات دفاع مقدس، رمان دینی، شعر آیینی به زبان كردی و شعر دینی به زبان فارسی اشاره كرد و گفت: آثاری دراین جشنواره حضور دارند كه یا به صورت كتاب در سال 94 منتشر شده و یا هنوز به مرحلۀ چاپ نرسیده باشند؛ البته نكته‌ای كه در داوری آثار اولویت دارند اینكه آن‌ها هنوز چاپ و منتشر نشده باشند.

قاسمی ادامه داد: این جایزه ادبی بر آن است تا با ایجاد انگیزه در میان نویسندگان، پژوهشگران و شاعران طراز اول نسبت به موضوعات دینی و آیینی یك جریان ادبی پایدار را به وجود آورد.

وی خاطرنشان كرد: با توجه به این كه جریان‌های فرهنگی و ادبی در كشورمان بعضاً دچار انحطاط می‌شوند، دبیرخانه جشنواره امیدوار است كه با حمایت‌های حوزه هنری مركز این جشنواره در سال‌های آتی نیز تداوم داشته باشد.

دبیر نخستین جایزه ادبی ایلام (بلوط طلایی) ایده شكل‌گیری جشنواره را تغییر نگرش مردم نسبت به نقش حاشیه‌ای استان ایلام در جنگ 8 ساله عنوان كرد و گفت: استان ما در طی دوران جنگ تحمیلی همواره به عنوان جبهه میانی جلوه‌گر حوادث و وقایع مهمی بوده است به همین منظور با برگزاری این جشنواره سعی می‌كنیم تا ذره‌ای در برجسته كردن رشادت‌ها و دلاورمردی‌های سرداران شهید و رزمندگان رشید اسلام گام برداریم.

مدیر حوزه هنری استان ایلام در خصوص برنامه‌های آتی جشنواره و حمایت از برگزیدگان این طور بیان داشت:  سعی داریم تا در دوره‌های بعد با قرار دادن بخش جنبی از حضور پیش‌كسوتان حوزه‌های شعر و داستان‌نویسی هم استفاده كنیم و همچنین از آن جایی كه حوزه هنری صاحب مادی آثار است؛ زمینه‌ای را فراهم كنیم تا آن‌ها با همكاری انتشارات سوره مهر چاپ شوند.

قاسمی كل آثار رسیده به این جشنواره را 115 جلد كتاب عنوان كرد كه به ترتیب در بخش‌های مختلف تعداد آثار راه یافته بدین شرح است:

بخش شعر آیینی و دینی فارسی (7 اثر): كتاب های حسین آباد، غزالیات، مفاتیح الغزل، زائر بارانی، تكیه، شمر عاشق و منم كه روایت می كنم.

بخش شعر آیینی (كردی جنوبی)(6اثر):  آثار پهلوان سرافراز، همسفر زینب، ماه نو، هالۀ ماه، زیتون مرجان وگازه.

خاطرات دفاع مقدس (8 اثر): ملكوت كلمات، نام آوران گمنام، با دست خالی، جنگ خاكریزها، روزگار اسارت، در امتداد زخم، غیور ایل من، پله پله تا ملكوت.

رمان دینی و داستان بلند(6 اثر): كدامین گل، هفت جن، عشق در برابر عشق، عقل سرخ، به نام یونس و سنگی كه نیفتاد.

گفتنی است این جشنواره با مشاركت موسسه فرهنگی و هنری سپهر سوره هنر، حوزه هنری ایلام و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام  با هدف حمایت از تولید آثار فاخر دینی و آیینی و برجسته كردن رشادت ها و دلاورمردی های سرداران شهید و رزمندگان رشید اسلام و شناساندن سهم عظیم ایلام در دفاع مقدس و مقاومت بی نظیر مردم قهرمان و همیشه در صحنه ی این استان، برگزار می‌شود.


کلمات کلیدی این مطلب : ،
تعداد بازدید :628  |   تاریخ ثبت : 1395/12/10
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی