توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالباخلاقی: صدور انقلاب اسلامی با زبان هنر ممكن است   1396/1/20

حجت‌الاسلام والمسلمین زكریا اخلاقی، شاعر كشورمان، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه یزد گفت: همواره دین روی هنر تأثیر گذاشته و هنر نیز برای انتقال پیام دین كمك كرده و هر دو تأثیر متقابلی داشته‌اند.

 

به گزارش سایت ادب فارسی حجت الاسلام والمسلمین زكریا اخلاقی ـ شاعر برجسته كشور ـ ظهر جمعه (18 فروردین) در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر یزد كه با حضور رئیس و كاركنان حوزه هنری یزد و جمعی از هنرمندان در مسجد ملااسماعیل برگزار شد، ضمن گرامیداشت فرا رسیدن هفته هنر انقلاب اسلامی و سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضی آوینی این هفته را فرصتی برای شناساندن ابعاد مختلف هنر انقلاب اسلامی دانست.
وی به پیوند ناگسستنی دین و هنر اشاره و خاطرنشان كرد: همواره دین روی هنر تأثیر گذاشته و هنر نیز برای انتقال پیام دین كمك كرده و هر دو تأثیر متقابلی داشته‌اند. در همه ادیان آموزه‌ها و معارف دینی در هنر تجلی  یافته و باعث تعالی، شكوفایی و رشد هنر شده است.

این مدرس حوزه علمیه با بیان اینكه هنر به عنوان یك وسیله تأثیرگذار مورد توجه همه اقوم و ملل بوده گفت: اگر همه تمدن‌های مختلف دنیا را بررسی كنیم، می‌بینیم آثاری كه از آن ها كشف می‌شود آثار هنری است و نشانگر این است كه همه اقوام و جوامع توجه ویژه‌ای به هنر داشته‌اند؛ چون هنر یك امر فطری بوده و با فطرت انسان‌ها سازگار است. هر انسانی فطرت پاك دارد و فطرت پاك انسان با هنر سازگار است و در وجود او تأثیر می‌گذارد، به همین خاطر است كه ملت‌های مختلف همواره آثارشان را با جلوه‌های هنری می‌آفرینند.
حجت الاسلام اخلاقی در تعریف هنر نیز اظهار داشت: هنر به معنای انجام كاری با ظرافت‌ها و ریزه‌كاری‌های ویژه و مبتنی بر اصول و قواعد زیبا شناختی است. یعنی ما كاری را كار هنری می‌دانیم كه ظرافت‌های هنری در آن به كار رفته و نتیجه آن یك محصول زیبا، چشم نواز و دل‌ربا باشد كه البته می‌تواند به گونه‌های مختلف جلوه كند. هنر ما را به خدای متعال می‌رساند؛ چرا كه هنر محبوب پروردگار است.
وی به شاخه‌ها و رشته های گوناگون هنر اشاره كرد و افزود: هنرهای عظیمی كه مردم یزد در متن آن قرار دارند از جمله معماری و كاشی‌كاری‌های خاص این خطه و صنایع دستی همگی هنرهای ارزشمندی است كه باید حفظ شود.
این شاعر برجسته استان یزد به توجه و عنایت ویژه دین مبین اسلام به هنر اشاره كرد و شعرخوانی شاعران در صدر اسلام در زمان پیامبر (ص) و ائمه اطهار (علیهم السلام) و توجه خاص آن بزرگواران به شعر به عنوان یك هنر ممتاز را نمونه‌ای از آن برشمرد.
وی با بیان اینكه شعر مانند یك سند، باعث ماندگاری وقایع و حوادث تاریخی بوده، گفت: شعر همواره باعث ماندگاری پیام دین بوده و آموزه‌های دینی كه امروز در دست ما است كه در رأس آن ها قرآن كریم و بعد زیارت‌ها و دعاها قرار دارد همه در قالب هنر ارائه شده است. هیچ سوره‌ای از سوره‌های قرآن را پیدا نمی‌كنید كه با بلاغت و فصاحت نباشد. همه قرآن فصاحت و بلاغت است. یكی از ابعاد اعجاز كلام وحی همین فصاحت و بلاغت است كه برمی‌گردد به جلوه‌‌های هنری آن و در دعاها و زیارات نیز همین نكته مشهود است.

حجت الاسلام اخلاقی به سه ویژگی هنر اسلامی اشاره كرد و گفت: ویژگی اول این است كه برگرفته از معرفت و شهود هنرمندانه است، یعنی هنرمند مسلمان آموزه‌های دینی را به خوبی فرا گرفته و معرفت دینی پیدا كرده و هنرش، هنری است كه از معارف دینی سرچشمه گرفته است.
وی آرامش معنوی را دومین ویژگی هنر اسلامی ذكر كرد و افزود: یك اثر هنری باید در مخاطب آرامش معنوی ایجاد ‌كند، مانند فضای مساجد تاریخی همچون مسجد ملااسماعیل كه معماری و كاشی‌كاری خاص آن آرامش معنوی و روحانی در انسان ایجاد می‌كند.
این شاعر آیینی در تبیین ویژگی سوم هنر اسلامی اظهار داشت: سومین خصوصیت هنر اسلامی سوق دادن مخاطب به سوی توحید است. هنرهای دینی وقتی هنر دینی هستند كه ما را به سمت خدا هدایت كنند.
 
زكریا اخلاقی با بیان اینكه هنر نقش بزرگی در ترویج معارف دینی دارد، ادامه داد: هنر بهترین وسیله ابلاغ پیام دین است و چون برخاسته از فطرت انسان است بنابراین در فطرت‌ها تأثیر می‌گذارد. هر انسانی با هر مسلك و مذهبی دارای فطرتی الهی و پاك است و كارهایی كه با فطرت او سازگاری دارد در دلش می‌نشیند. از این رو همه ما از تماشای آثار هنری لذت می‌بریم.
وی به تأثیر هنر در ماندگاری یك اندیشه، فكر و پیام اشاره و تصریح كرد: اگر می‌خواهیم اندیشه و پیام انقلاب اسلامی ماندگار و به نسل‌های آینده منتقل شود تنها راهش این است كه آن را در قالب هنر ارائه كنیم. اگر پیامی، نكته‌ای و آموزه‌ای به هنر مزین شد برای نسل‌های آینده جاودانه خواهد بود، زیرا آنچه از دوران گذشته از جمله اشعار حافظ، سعدی و مولانا به ما رسیده در قالب هنر ارائه شده است.
این شاعر ولایی در همین زمینه افزود: موزه‌ها جایگاه نگهداری آثار هنری است و این نشانگر این است كه هنر خیلی از چیزها را ماندگار می‌كند.
وی زبان هنر را زبانی بین المللی دانست و گفت: گردشگران خارجی كه به یزد می‌آیند زبان ما را نمی‌دانند ولی زبان هنر ما را كه گذشتگان در معماری كویر به جا گذاشته‌اند به خوبی درك می‌كنند و می‌فهمند و این بسیار مهم است كه ما زبانی داریم كه كسانی‌كه هم‌زبان ما نیستند آن را به خوبی متوجه می‌شوند و چه پیام‌هایی كه از این طریق می‌توانیم منتقل كنیم ولی با زبان عادی لغوی و لفظی قابل انتقال نیست. ما وسیله‌ای داریم كه پیام خود را به جهانیان برسانیم تا آنها این پیام را درك كنند و آن چیزی جز هنر نیست.
حجت الاسلام اخلاقی كه در آستانه روز هنر انقلاب اسلامی سخن می‌گفت، تصریح كرد: صدور انقلاب اسلامی با زبان هنر ممكن است، چون زبان هنر زبانی بین‌المللی است و روی همه ملت‌ها تأثیر می‌گذارد.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درمورد هنر یادآور شد: در سفر معظم‌له به استان یزد در دی ماه 86 ایشان با اشاره‌ به ساختمان‌های جدید در یزد فرمودند «بسیاری از این نابهنجاری‌ها و اضطراب‌ها كه در جامعه وجود دارد، بر می‌گردد به اینكه انسان در فضاهایی حركت می‌كند كه فضای هنری نیست». پیشینیان ما خصوصیاتی بهتر از ما داشتند. ویژگی‌های متعددی داشتند؛ از جمله اینكه انسان‌های آرام، خوش اخلاق و نجیب  بودند و همه این ها با فضایی كه در آن زندگی می‌كردند مرتبط است. باید به همان فضا‌های سنتی و قدیمی برگردیم. البته تلفیق معماری سنتی و مدرن در یزد با رعایت اقتضائات خاص خودش لازم است.
این مدرس حوزه علمیه با بیان اینكه یزد، شهر هنر است، اظهار داشت: مسئولان نهادهای هنری باید توجه خاصی به این مقوله داشته باشند. باید به رشد و شكوفایی هنر در این استان كمك كنند. در ابتدا نهادهای مرتبط با هنر مانند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، بسیج هنرمندان و صدا و سیما باید به این نكته توجه داشته باشند و به رشد آن كمك كنند و شهرداری نیز باید به نمادهای هنری در مبلمان شهری و ساخت خانه ها توجه داشته باشد تا همانگونه كه رهبر معظم انقلاب تأكید فرمودند آرامش معنوی هم در درون خانه‌ها و هم در شهر ایجاد گردد.


کلمات کلیدی این مطلب : ،
تعداد بازدید :320  |   تاریخ ثبت : 1396/1/20
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی