توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبهنرمند انقلابی به واقعیت فراتر از عالم مادی اعتقاد دارد   1396/1/27

محسن مومنی رئیس حوزه هنری در مراسمی كه به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در اصفهان برگزار شد، گفت: مهم‌ترین ویژگی مكتب هنری انقلاب اسلامی این است كه هنرمندان آن به واقعیت فراتر از عالم مادی نیز اعتقاد دارند و بر این اساس هنرمند انقلاب اسلامی جهانی وسیع را در برابر خود می‌بیند.
 

 

 

به گزارش سایت ادب فارسی، مراسم بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی شنبه 26 فروردین 96 در ساختمان سعدی با حضور هنرمندان اصفهان برگزار شد.

در این مراسم رئیس حوزه هنری كشور با اشاره به جایگاه مكتب هنر انقلاب، به بیان خاطراتی از دكتر طاهره صفارزاده شاعر برجسته كشور پرداخت و اظهار كرد: دغدغه تمامی كسانی كه پیش از انقلاب عالم هنر را می شناختند و دل در گرو این نهضت داشتند، جامعه هنری پس از انقلاب بود.

وی خاطرنشان كرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی هم از نگرانی‌های خود و اینكه هنر پس از انقلاب چه خواهد شد خاطراتی را بیان داشتند و اكنون با حضور هنرمندان انقلابی شاهد پیشرفت عمیقی هستیم كه در عرصه فرهنگ و هنر رخ داده است.

مومنی شریف تصریح كرد: در بخش معنوی و زیرین فرهنگ، آمار كمتری وجود دارد اما با مقایسه هنر اكنون و پیش از انقلاب می توان پیشرفت آن را مشاهده كرد.

وی گفت: اصفهان پایتخت فرهنگ ایران اسلامی است اما متاسفانه در زمینه معرفی اسوه ها به ویژه حماسه آفرینان ۸ سال دفاع مقدس كمتر فعالیت هنری انجام گرفته و این در حالی است كه نقش اصفهانی‌ها در دفاع مقدس فراموش ناشدنی بود.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی در كنار تمامی دستاوردها در پیشرفت زمینه‌های مختلف هنری در كشور بسیار موثر بوده است.

وی با گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی افزود: نگاه این مكتب به واقعیت و هنر هستی با رئالیسم ماتریالیستی و ماركسیستی متفاوت است.

رئیس حوزه هنری كشور به ویژگی های هنر انقلاب اسلامی اشاره و بیان داشت: مهم ترین ویژگی این مكتب هنری این است كه هنرمندان آن به واقعیت فراتر از عالم مادی نیز اعتقاد دارند و بر این اساس هنرمند انقلاب اسلامی جهانی وسیع را در برابر خود می بیند.

وی با بیان اینكه توجه به ماوراء، عالم غیب، مبداء و معاد، كارهای هنری را ماندگار و جاویدان می كند، ابراز داشت: نگاه این مكتب به انسان با نگاه دیگران متفاوت است؛ چراكه ما انسان را مكلف و خلیفه الهی می دانیم و مسیر وی را به سمت جاودانگی و بازگشت به سوی پروردگار دنبال می كنیم.

مومنی شریف تاكید كرد: از بخش های مهم ادبیات و سینمای انقلاب توجه و معرفی سیره انسان های نمونه است كه برگرفته از دیدگاه قرآنی و توجه آن به معرفی اسوه ها است.

رئیس حوزه هنری اصفهان نیز در سخنانی اظهار كرد: هنرمندان اصفهانی باید در زمینه معرفی اسوه‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به شكل جدی وارد عمل شوند و برای معرفی اسوه های بی بدیل دفاع مقدس در اصفهان به همكاری با حوزه هنری بپردازند.

وی افزود: پرداختن به اسوه ها از ویژگی های مهم مكتب ادبیات هنر انقلاب اسلامی است در حالی كه ادبیات غرب نگاه منفی به انسان دارد و انسان در حال سقوط را نشان می دهد در حالی كه روایت صعود انسان از ویژگی های ادبیات ما است.


کلمات کلیدی این مطلب : ،
تعداد بازدید :365  |   تاریخ ثبت : 1396/1/27
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی