توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبسلام به تو كه دوست‌دار ادبیات بودی   1396/2/9

مراسم تشییع مرحوم فیروز زنوزی جلالی، راوی دریای ادبیات دفاع مقدس، پنج‌شنبه 7 اردیبهشت ماه با حضور شخصیت‌های ادبی، هنری و فرهنگی كشور و جمعی از فرماندهان و كاركنان نیروی دریایی ارتش كشورمان و خانواده این نویسنده فقید، از جوار مزار دو شهید گمنام در حوزه هنری برگزار شد.
 

به گزارش سایت ادب فارسی ، مراسم تشییع مرحوم فیروز زنوزی جلالی، راوی دریای ادبیات دفاع مقدس، صبح پنج‌شنبه 7 اردیبهشت ماه با حضور شخصیت‌های ادبی، هنری و فرهنگی كشور همچون محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، محمد حمزه‌زاده مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی سوره، محسن پرویز، كامران پارسی‌نژاد، علی‌اكبر والائی، احمد شاكری، مجتبی رحماندوست، علی داوودی، ناصر فیض، ساسان ناطق، حجت الاسلام ذم، ناصر ضرابی، صادق رضایی، داوود امیریان، علی محمد مودب، راضیه تجار، سعید بیابانكی، سعید فلاح پور، محمدمهدی سیار، منیژه آرمین، حبیب احمدزاده، حمید باباوند، علی الله سلیمی، محمدرضا سرشار، علی اصغر عزتی پاك، فریبا یوسفی، رضا امیرخانی و ... از محل حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم، پیكر مرحوم فیروز زنوزی‌جلالی با حضور خانواده، آشنایان و اهالی فرهنگ و ادب و جمعی از فرماندهان و كاركنان نیروی دریایی ارتش كشورمان، در كنار مزار شهدای غواص حوزه هنری قرار گرفت.

مردی دل نگران خانواده و ادبیات

راضیه تجار نویسنده پیشكسوت كشورمان دل‌نوشته ای را برای این نویسنده فقید خواند كه به شرح زیر است:

«ناخدا یكم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نویسنده، منتقد، مدرس داستان، دوست عزیز، سلام و خداحافظ. سلام به تو كه می دانیم هم اكنون اینجا هستی و نظاره گر. سلام به تو كه از سالیان دور به حوزه هنری آمدی و اینجایی شدی و ماندی و نوشتی و به دست چاپ سپردی و از همین جا هم در حال خداحافظی با ما هستی. سلام به تو كه دوست‌دار ادبیات بودی و آثاری خلق كردی كه می‌توان امیدوار بود در كشمكش ایام مانا شوند. همانگونه كه شاهد مطرح شدن آن‌ها در زمان حیاتت بودیم. هم مرد خانواده بودی و دل‌نگران آن‌ها و هم دل‌نگران ادبیاتی كه فراخش می دیدی و به پهنای آن دل می دادی، به نقدش می نشستی و به یاری نسلی كه از پی می آمدند كلاس درس و آموزش برپا كردی. امروز همه آمده‌اند بگویند قدرشناس مردی هستند كه فرهاد وار، تیشه بر سنگ خارا می‌زد تا از دل سنگ، با دل تنگ واژگان را تراش دهد و از هستی و تقدیر بگوید و مردی كه پلنگ وار در پیچاپیچ زندگی دست از تعقیب نمی‌كشد.»

مرحوم زنوزی ژست مخالف نمایی با اسلام و انقلاب نگرفت

محمدرضا سرشار رئیس انجمن قلم ایران نیز نوشته‌ای در بدرقه مرحوم زنوزی جلالی خواند كه در زیر آمده است:

«فیروز زنوزی‌جلالی پس از تحمل ماه‌ها رنج بیماری، دوست نویسنده پرانگیزه ما، از دیروز، از این رنج و التهاب و بیم و كشمكش فارغ شد و اكنون در ابدیتی كه در آن تمام این شور و تلاطم‌ها به بازی سرگرم‌كننده بیشتر شبیه نیست، غوطه ور است. دست او از هر اقدام و عملی كوتاه شد و اكنون تنها می‌تواند به درو كشته پیش از این خود امیدوار باشد. خاصه اعمال فرزندان و فرزند زادگان و نوادگانی كه تا زمانی كه خیری در راه خدا از آن‌ها سر بزند، زنوزی نیز از آن‌ها سهم خواهد برد. همچنین اگر كتابی از خود به جا گذاشته باشد و در راه خدا و برای ترویج دین او نوشته باشد، تا زمانی كه خواننده دارد، تاثیر گذار است.

روشنفكر نمایی، ژست مخالف نمایی با اسلام و انقلاب و نظام اسلامی، سیاه نمایی، ترویج سوفیگری عوامانه و مسائل دیگر مانند خنثی نویسی برای جلب مشتری بیشتر و یا رسیدن به منافع دیگر دنیوی كه در آن جهان اگر وبال گردن كسی نشود؛ گره ای از كار فروبسته كسی نمی‌گشاید. باید خدا را شكر كرد كه آقای زنوزی اهل روشنفكرنمایی و ژست مخالف نمایی و مخالف خوانی درباره اسلام و نظام اسلامی نبوده است. البته آثار ایشان مانند آثار هر یك از نویسنده ها به لحاظ محتوا و ساختار قابل نقد است. اما نقدها هیچ منافاتی با اعمال شخصی ایشان ندارد.

فرزندان آقای زنوزی باید خوشحال باشند كه در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پدر گرامیشان با همه فراز و نشیب هایی كه در زندگی هر كس وجود دارد، هرگز پای هیچ بیانیه و نامه‌ایی را علیه نظام و انقلاب امضا نكرد. زنوزی شخصیتی پخته و سرد و گرم روزگار چشیده بود و مطلقا اهل رفیق بازی نبود. او با همه افراد مراوده داشت و درگیر دعواهای سیاسی نبود و در هر دولتی اگر از او دعوت به همكاری می شد استقبال می كرد. اما محل استقرار خود و دلش، محافل معتقد به نظام و انقلاب همچون حوزه هنری بوده است. تجربه در دو فتنه بزرگ نشان داد كه رو سفید است. این‌ها مواردی بود كه علاقه و ارادت بنده را نسبت به ایشان افزایش داد.

بازماندگان وفرصت‌طلبانی كه می‌خواهند میراث‌دار اندیشه و شخصیت او باشند دست از كار خود بكشند. هیچ متوفایی وكالتی برای بهره‌بردای از شخصیتش به دیگران نداده است. اجازه بدهید آثار و گفته‌های او ملاك سنجش اندیشه‌هایش و قضاوت درباره آنها باشد.

هنرمندان نیز مانند خیلی از اقشار وظیفه دارند به انقلاب و نظام خدمت كنند. انجام این وظیفه حقی برای كسی ایجاب نمی‌كند. هر هنرمندی تا وقتی كه زنده است بابت همه فعالیت‌هایی كه انجام داده و آثاری كه خلق كرده اجرتش را گرفته است و ادعای طلبكار بودن از نظام و مردم برای انجام كار هنری صحیح نیست.»

در این مراسم همچنین پیامی ازسوی فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران (دریادار سیف‌الله سیاری) قرائت شد و حجت‌الاسلام والمسلمین قیاس بر پیكر او نماز خواند.
پیكر این نویسنده فقید كشورمان، به قطعه نام‌آوران بهشت زهرا منتقل شد و در كنار دیگر نویسندگان و اهالی هنر و ادب این مرز و بوم به خاك سپرده شد.

فیروز زنوزی جلالی، مدتی با بیماری سرطان ریه دست و پنجه نرم می‌كرد كه در نهایت سه‌شنبه 5 اردیبهشت‌ماه در بیمارستان مسیح دانشوری درگذشت.

فیروز زنوزی جلالی در سال 1387 جایزه ادبی جلال آل‌احمد را برای رمان «قاعده بازی» دریافت كرد. وی همچنین برنده جایزه قلم زرین شده است.

از این نویسنده آثاری چون «باران بر زمین سوخته (مجموعه نقد آثار احمد محمود)»، «سال‌های سرد»، «خاك و خاكستر»، «روزی كه خورشید سوخت»، «اسكاد روی ماز 543»، «مردی با كفش‌های قهوه‌ای»، «سیاه بمبك»، «مجموعه داستان اولی‌ها (گردآوری)»، «مخلوق»، «شور و شیرین» منتشر شده است.

«برج 110» عنوان اثری است كه در قالب رمان نوشته شده و در حال حاضر در انتظار چاپ است. این اثر به صورت تخیلی و با استفاده از ابزارهای فلسفی و روان‌شناختی نوشته شده كه در آن نمادپردازی‌هایی هم صورت گرفته است. به عنوان نمونه «110» عدد ابجدی است كه نام حضرت علی(ع) را به یاد می‌آورد.

زنوزی جلالی متولد سال 1329 در خرم آباد است. وی تا پایان تحصیلات ابتدایی در بروجرد بود و سپس به تهران آمد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌های نظامی گذرانده و ناخدا یكم كمیسر دریایی است. او به‌عنوان كارشناس با بخش داستان بنیاد جنگ‌زدگان، كتاب سال بنیاد شهید، بخش قصه و رمان حوزه هنری و بخش انتخاب آثار برتر معلمان همكاری داشته و علاوه بر ساخت فیلم‌های مستند به فیلم‌نامه و نمایشنامه‌نویسی و تدریس و نقد نیز می‌پرداخت.

كتاب «مردی با كفش‌های قهوه‌ای» او جزو آثار برتر 20 ساله انقلاب شناخته شده و كتاب «مخلوق» وی نیز برنده دیپلم افتخار از طرف بنیاد شهید شده است.


کلمات کلیدی این مطلب : ،
تعداد بازدید :461  |   تاریخ ثبت : 1396/2/9
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی