توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبآخرین برنامه «ساعت شعر» در حوزه هنری برگزار شد   1397/12/20

آخرین برنامه‌ی ساعت شعر در سال 1397 روز یکشنبه 19 اسفند با حضور شاعران ناصر فیض، سعید بیابانکی، محمود حبیبی کسبی و علی داووی در سالن امیر حسین فردی حوزه‌ی هنری برگزار شد.

آخرین برنامه‌ی ساعت شعر در سال 1397 روز یکشنبه 19 اسفند با حضور شاعران ناصر فیض، سعید بیابانکی، محمود حبیبی کسبی و علی داووی در سالن امیر حسین فردی حوزه‌ی هنری برگزار شد.
این جلسه، با صحبت، در مورد فصل بهار، آغاز گردید و منتقدان، نظرهای خود را بیان کردند.
سعید بیابانکی در این‌باره گفت:«نگاه شاعران به بهار، به صورت عینی و ذهنی بوده ‌است و بیشتر به تغییر فصل، دگرگونی طبیعت و حیات انسان پس از مرگ اشاره می‌کنند‌».

علی داووی، نیز در همین رابطه افزود: حمله‌ی مغول تاثیر زیادی بر فرهنگ ما داشت و سبب درون‌گرایی ایرانیان شد و به آنها نگاه عرفانی بخشید که با وصف بهار به ترسیم اندوه خود بپردازند و توجه ویژه به روز رستاخیز داشته باشند که این موضوع در شعر حافظ، ادبیات معاصر و مکتب خراسانی نیز وجود دارد.
ناصر فیض هم اشاره کرد: شاعر به دنبال انگیزه برای سرودن شعر است که فصل‌ها موضوع‌های رایج برای این کار هستند. در شعر ترکیه، بیشتر به فصل تابستان پرداخته شده‌است ولی بقیه‌ی شاعران شعرهای خود را به توصیف بهار، پاییز و زمستان اختصاص دادند. در زمان‌های قدیم، قصیده‌های بهاریه علاوه بر توصیف این فصل زیبا با مدح سلاطین نیز همراه بود. ادبیات معاصر، هم، بیشتر به دگرگونی طبیعت پرداخته‌است و قالب‌های نیمایی و غزل‌های نئوکلاسیک، نیز، موجب تحول در سرودن شعرهای گوناگون شدند.
محمود حبیبی کسبی نیز گفت: شاعران سبک خراسانی توجه ویژه‌ای به طبیعت داشتند اما در سبک عراقی مضمون‌ها انتزاعی ‌شدند و با گرایش به عرفان و تصوف، هرچیزی در شعرها حالت سمبلیک پیدا کرد ولی پس از مشروطه، نمادها، بیان کننده‌ی موضوع‌های اجتماعی و سیاسی شدند.
پس از توصیه‌ی آقای حبیبی کسبی به مطالعه‌ی مقاله‌ی بهار در شعر فارسی نوشته‌ی محمد کاظم کاظمی، شعرخوانی آغاز شد و شعرهای احساسی در قالب‌های غزل، رباعی، دوبیتی و سپید بیشترین اشعار را به خود اختصاص دادند.
اشعار احساسی توسط آقایان مسیبی، حیدرزاده، قاسمی، تورانی و مداح خوانده شدند و خانم‌ها نصری،کشاورز، بردبار، فضل علی و جوادی نیز در مورد همین موضوع به شعر خوانی پرداختند.
یاسمن حسینی هم اشعار طنزی درباره‌ی کارآفرینی و چشم انداز تولید داخل خواند و یزدان تورانی نیز کتاب خود با عنوان دیوارها کوتاه نیامدند را که توسط هزاره‌ی ققنوس منتشر شده‌است را به حاضران معرفی کرد.
محمود حبیبی کسبی پس از شنیدن آثار شاعران گفت:اگر بیان شعر، گویا نباشد تصویرسازی خوبی از آن در ذهن مخاطب بوجود نمی‌آید پس، شعر، باید، ضربه‌ی عاطفی داشته باشد و بیان آن، مخاطب را به تفکر، تشویق کند. همیشه سعی کنید برای برقراری ارتباط بین دو کلمه از تعبیرهای شاعرانه استفاده نمایید تا نتیجه‌ی کار شما بهتر شود. خلق کلمات جدید و آوردن تعابیر تازه باید با شعر هماهنگی داشته باشد مانند کلماتی که احمد شاملو برای اشعارش آنها را ایجاد می‌کرد و مطابقت خوبی با فضای شعرش داشت اما، اگر این کار به صورت هنرمندانه انجام نشود به ساختار شعر، آسیب می‌زند.
ناصر فیض، هم، در این مورد اظهار داشت: برای ارائه‌ی کار خوب، باید، از کلمات، استفاده‌ی ابزاری کرد تا بتوانیم مفاهیم و مضامین‌ را به بهترین صورت ممکن به مخاطب انتقال دهیم. شاعران باید سعی کنند از به کاربردن کلماتی که صرفا برای پُرکردن وزن می‌باشند، پرهیز کنند.
برنامه‌ی ساعت شعر، با شعرخوانی داوران ناصر فیض، سعید بیابانکی، محمود حبیبی کسبی و علی داووی که موضوع‌های شعرهای‌شان به ترتیب طنز، بهار و شعرهای احساسی بودند به پایان رسید و جلسه‌ی آینده‌ی آن، نیز، 18 فروردین 1398 برگزارخواهد شد.

تعداد بازدید :202  |   تاریخ ثبت : 1397/12/20
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی