توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبسعدی، بزرگترین سخنور ایران و جهان است   1398/2/11

جلسه «ساعت شعر» با حضور شاعران مطرح و جوان در روز یکشنبه 8 اردیبهشت ماه ساعت 17 در حوزه هنری برگزار شد.
برنامه‌ی ساعت شعر، روز یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 با حضور ناصر فیض، سعید بیابانکی، علی داوودی و محمود حبیبی کسبی در سالن امیر حسین فردی دفتر طنز حوزه‌ی هنری تهران برگزار شد.
در ابتدای برنامه، سعید بیابانکی اظهار داشت: سعدی، یکی از بزرگترین سخنوران ایران و جهان است و از جمله شاعرانی می‌باشد که به عنوان یک نویسنده، دارای نظم و نثر بسیار قوی هست. تصنیف گلستان، اول اردیبهشت ماه بوده‌است. سعدی، گلستان را در حدود شش ماه نوشته و شاهکار ادبی‌ خلق کرده‌است که ایران و جهان از آن بهره‌مند شده‌اند. فرم گلستان، بدیع و خاص بوده است و پس از آن، شاعران بسیاری مانند جامی و قاآنی به ترتیب، بهارستان و پریشان را از نظر قالب، از سعدی تقلید کرده‌اند. نثر سعدی بر پایه‌ی موسیقی کلام هست و روانی و تسلط او بر زبان فارسی نیز، دلیلی بر ماندگاری این کتاب می‌باشد.
وی افزود:فرم روایتگری سعدی در گلستان، مربوط به ادبیات داستانی است و نسخه‌ی ابتدایی آن را محمد علی فروغی در ایران تصحیح کرد و به چاپ رساند. به طور کلی، در طی گذر زمان، زبان ما تحت تاثیر زبان‌ها و فرهنگ‌های گوناگون بوده‌ و فردوسی، زبان فارسی را پایه‌گذاری کرده و سعدی، نیز بر زیبایی شعر فارسی افزوده‌است. سعدی، از معدود شاعرانی هست که دارای تحصیلات آکادمیک می‌باشد. او در مدرسه‌ی نظامیه‌ی بغداد تحصیل کرد و علاوه بر استفاده از محضر بزرگان، بر قرآن و احادیث، نیز، تسلط داشت. به طور کلی، اشعار سعدی سهل ممتنع هست.
محمود حبیبی کسبی نیز در این مورد گفت: سعدی، تنها شاعری است که می‌توان او را معیار درستی زبان دانست. او بر خلاف بقیه‌ی شاعران که همیشه در یک جا ساکن بودند، سفرهای متعددی داشت و خاورمیانه را دیده بود. سعدی، سنی شافعی و اشعری مذهب بود. لازم به ذکر است که در دیوان تمام شاعران هم دوره‌ی او مانند حافظ، مسعود سعد سلمان و ... گرایش به تصوف وجود داشته‌است اما در دیوان سعدی، این موضوع وجود ندارد".
حبیبی کسبی در مورد وجود نسخه‌های گوناگون سعدی، به این نکته، اشاره کرد که: علت اصلی وجود این نسخه‌های متعدد، رونویسی کاتبان از دیوان‌ها بود و در این مورد نیز اشتباه‌هایی از آنها سر می‌زد. یک سری از دیوان‌ها، هم، طی مرور زمان از بین ‌رفتند و شاعران، نیز، شعرهای خود را در طی دوران‌های مختلف زندگی‌شان، چندین بار ویرایش می‌کردند و همین موضوع، سبب ایجاد نسخه‌های گوناگون می‌شد.
ناصر فیض، هم، درباره‌ی سعدی بر این مطلب اذعان داشت که: چون سعدی به زبان محاوره شعر می‌سرود مردم ارتباط خوبی با شعرهایش برقرار می‌کردند و در بعضی جاها، سعدی نسبت به حافظ، دارای جایگاه خاصی بوده‌است.
در قسمت بعدی جلسه‌ی ساعت شعر، شعرخوانی شاعران آغاز شد و شعرهای عاشقانه بیشترین قسمت برنامه را به خود اختصاص دادند و آقایان قاسمی، کرمی، گرشاسب، روزبهانی، نادری، اکبری، سپهری، حسینی، نوروزی، نورعلی‌پور، خدارحمی، مولوی، کوچی، سید موسوی و خانم‌ها ترسا و بارانی شعرهای خود را خواندند. آقای ابراهیم آبادی، هم، در مورد سیل شعرخوانی کردند. یاسمن حسینی و آقای اسلام‌نیا نیز، شعرهای طنزی با موضوع رونق تولید و وضعیت ایده‌آل قرائت کردند.
خواندن ترانه‌ی احساسی توسط پری پور سکوتی و پذیرایی از حضار، پایان بخش جلسه‌ی ساعت شعر بود.
برنامه‌ی ساعت شعر، هر هفته یکشنبه ها با حضور ناصر فیض، سعید بیابانکی، علی داودی و محمود حبیبی کسبی در سالن امیر حسین فردی دفتر طنز حوزه‌ی هنری تهران برگزار شد.

تعداد بازدید :86  |   تاریخ ثبت : 1398/2/11
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی