توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبخطر فرسودن زبان فارسی در حوزۀ نشر   1398/3/25

چگونه است که ناشران برای کاغذ، برای تایپ، برای صفحه‌بندی، برای طراحی جلد، و نیز برای خودِ کلمه(در هیأت حق‌التألیف) هزینه می‌کنند، امّا اهمیتی به سلامت زبانِ آنچه چاپ می‌کنند نمی‌دهند؟
اینکه هرسال هزاران‌هزار کتاب در حوزه‌های مختلفی که تنها بخش کوچکی از آن حوزۀ ادبیات است، چاپ می‌شود و هر کتابی در هر حوزه‌ای و با هر مضمونی، در بستر زبان فارسی هویت می‌یابد، آیا اهمیتِ مراقبت از زبان را به‌عنوان عنصری حیاتی در تداوم فرهنگ، گوشزد نمی‌کند؟
چگونه است که ناشران برای کاغذ، برای تایپ، برای صفحه‌بندی، برای طراحی جلد، و نیز برای خودِ کلمه(در هیأت حق‌التألیف) هزینه می‌کنند، امّا اهمیتی به سلامت زبانِ آنچه چاپ می‌کنند نمی‌دهند؟

از ناشری که حوزۀ فعالیتش روانشناسی، کشاورزی، موسیقی، پزشکی و... است، نمی‌توان توقع داشت که به‌اندازۀ ناشرانِ فعال در عرصۀ ادبیات، نسبت به سلامت زبان حساس باشند، امّا آیا از وزارت فرهنگ و ارشاد که متولی مراقبت از فرهنگ است نیز نباید توقعی داشت؟
چگونه است که ناشران برای چاپ یک کتاب، موظف به اخذ مجوزهایی در تأیید سلامت اخلاقی و عرفیِ آثار خود هستند، امّا اخذ تأیید سلامت زبانیِ آثارشان اهمیتی ندارد؟
چاپ یک کتاب در حوزۀ پزشکی، بدون درنظر گرفتنِ سلامت زبان اثر، مثل این است که سازندۀ یک بیمارستان، به این بهانه که ساختمانِ در دست ساخت، ربطی به علم معماری و شیمی و مصالح ساختمانی ندارد، از نازل‌ترین مصالح برای ساخت استفاده کند.
تعداد ناشرانی که خود نسبت به رعایت سلامت زبانی آثارشان حساس‌اند و از ویراستاران و نمونه‌خوان‌های زبده برای ویرایش و پیرایش کتاب‌هایشان بهره می‌برند، شاید به تعداد انگشتان دست هم نرسد و اغلب ناشران، به این‌دلیل که هیچ نیروی بازدارندۀ بالادستی، مانع چاپ آثاری فاقد سلامت زبان نمی‌شود، به چاپ و نشر انبوه آثاری اقدام می‌کنند که متأسفانه زبانی آسیب‌دیده و بیمار را در سطح جامعه انتشار می‌دهد.
آیا سلامت زبان کتابی که به زبان فارسی چاپ می‌شود، از کیفیت کاغذِ آن بی‌اهمیت‌تر است؟

تعداد بازدید :421  |   تاریخ ثبت : 1398/3/25
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی