توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبطنزخوب، منبری برای وعظ است /برای جذب مخاطب، هنر را تنزل ندهیم   1398/3/29

ناصرفیض ،شاعرو طنز‌پرداز، درگفت وگویی با پایگاه خبری حوزه هنری درباره شاخصه طنزگفت: اگراثری هم از نگاه منتقدین و اصول طنزعدول نکند و هم بتواند مردم را شاد کند، به هدف واقعی طنز نزدیک شده‌ است. ناصر فیض مدیردفترطنزحوزه هنری، گفت: امروز وضع طنز ما خیلی هم بد نیست، در شرایطی هستیم که معضلات مقداری زیاد شده و قطعاً طنز‌پردازان به سوژه‌های بهتری دست پیدا کرده‌اند. کسانی که طنز را خوب می‌شناسند، می‌دانند که نباید توهین کنند و اصطلاحاً یقه خود را به دست دیگران ندهند، باید ذوق هنری داشت. وی ادامه داد: د
ناصرفیض ،شاعرو طنز‌پرداز، درگفت وگویی با پایگاه خبری حوزه هنری درباره شاخصه طنزگفت: اگراثری هم ازنگاه منتقدین واصول طنزعدول نکند وهم بتواند مردم را شاد کند، به هدف واقعی طنزنزدیک شده‌ است.
ناصرفیض مدیردفترطنزحوزه هنری، گفت: امروز وضع طنزما خیلی هم بد نیست، در شرایطی هستیم که معضلات مقداری زیاد شده و قطعاً طنز‌پردازان به سوژه‌های بهتری دست پیدا کرده‌اند. کسانی که طنز را خوب می‌شناسند، می‌دانند که نباید توهین کنند و اصطلاحاً یقه خود را به دست دیگران ندهند، باید ذوق هنری داشت.
وی ادامه داد: در محافلی همچون «درحلقه رندان»، این ذوق هنری به خوبی نشان داده می‌شود، این که جوانان با انگیزه می‌آیند و سؤالاتی را مطرح می‌کنند یا به موضوعاتی می‌پردازند که خود را زیر سوال نبرند، اتفاق خوبی است.
شاعرکتاب «املت دسته‌دار» اضافه کرد: امروزشما مشاهده می‌کنید که زبان طنز زبانی برای بیان مسائلی که گاهاً نمی‌توان با زبان جدی به آنها پرداخت شده است. به قدری ظرفیت این لحن بالا است که یک روحانی هم ازاین تریبون به عنوان منبربرای وعظ استفاده می‌کند. شایدبه ظاهر گفته‌های او خنده بر لب‌های مخاطبین بیاورد ولی به نکاتی اشاره می‌کند که نکات جدی و مورد توجه مردم و البته خواص است.
فیض با اشاره به اینکه بخشی ازهدف طنز بیان دور از توهین معظلات اجتماعی است تصریح کرد:‌ عده‌ای به اسم طنز می‌گویند دور هم جمع شویم تا بخندیم؛ این تلف کردن وقت مردم است. آورده و آموزشی برای مخاطبین ندارد، ما باید این مسیر را تغییر دهیم و با بیان حرف‌های درست و سازنده در عین خندادن مردم اوقات پرباری را برای مخاطبین فراهم کنیم.
این طنزپرداز در ادامه گفت:‌ ما در سینما یا رشته‌های دیگر هنری شاهد هستیم که هنرمند عامه مردم را در نظر می‌گیرد و توجه هنرش به سمت عامه است؛ اما این نگاه درست نیست؛‌ اتفاقا نباید همه مردم با یک اثر هنری ارتباط برقرار کنند. هنرمند نباید برای درک اثر سطح هنر را پایین بیاورد بلکه باید سطح توقع مردم و سطح دانش مردم را بالا ببرد.
وی تشریح کرد: ما در روزگاری شاهد فیلم سینمایی «لیلی با من است» بودیم، اثری در ژانر دفاع مقدس که همه از دیدنش لذت می‌بردند، هم متخصصین و خواص و هم بخشی از مردم اما چرا باید از این اثر خوب به فیلمی برسیم در ژانر دفاع مقدس که فروش خوبی هم دارد اما در آن سراسر شاهد رفتارهای زننده هستیم و عملا طنز نیست. اگر اثری مخاطبش زیاد بود دلیلی بر آن نیست که این اثر خوب است، بلکه یک اثر خوب باید قواعد و چارچوب هنری خودش را رعایت کند.
ناصر فیض در پایان گفت: اگر اثری هم از نگاه منتقدین و اصول طنز عدول نکند و هم بتواند مردم را شاد کند، به هدف واقعی طنز نزدیک شده‌ است

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

کلمات کلیدی این مطلب : ،
تعداد بازدید :121  |   تاریخ ثبت : 1398/3/29
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی