توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبعقلانیت و عرفان (بخش دوم)/دکتر عبدالحمید ضیایی   1398/4/4

یکی ازخطاهای معرفت¬شناختی که درساحت عرفان رخ داده این است که عارفان ما استدلال را با عقلانیت یکی گرفته‌اند. یعنی یک رابطه تساوی به‌لحاظ منطقی، بین عقل فلسفی با استدلال متصور شده‌اند و این خطاست. استدلال یکی ازمنابع در عین حال ازجمله خادمان شناخت عقلانی است. بنابراین وقتی که عارفان ما استدلال را می‌کوبند و فکر می‌کنند عقل فلسفی را کوبیده‌اند دچار خطای تعمیم شده‌اند؛ مغالطه تعمیم، یعنی شما به جزءِ یک مسئله حمله بکنید و بعد جزء را به معنی کل بگیرید و بگویید ما کل را شکست دادیم. به‌نظر می‌رسد که خ
یکی ازخطاهای معرفت شناختی که درساحت عرفان رخ داده این است که عارفان ما استدلال را با عقلانیت یکی گرفته‌اند. یعنی یک رابطه تساوی به‌لحاظ منطقی، بین عقل فلسفی با استدلال متصور شده‌اند و این خطاست.
 استدلال یکی ازمنابع درعین حال ازجمله خادمان شناخت عقلانی است. بنابراین وقتی که عارفان ما استدلال را می‌کوبند و فکر می‌کنند عقل فلسفی را کوبیده‌اند دچار خطای تعمیم شده‌اند؛ مغالطه تعمیم، یعنی شما به جزءِ یک مسئله حمله بکنید و بعد جزء را به معنی کل بگیرید و بگویید ما کل را شکست دادیم. 
به‌نظرمی‌رسد که خطای معرفت‌شناختی دیگری درتطبیق مفاهیم رخ داده است. درعرفان، تفکرمراقبه‌ای به‌مثابه نوعی مواجهه پیشامفهومی با هستی مدنظر بوده تا به‌وسیلۀ آن، هستی چنان که هست بر ما منکشف شود. درعرفان کلاسیک مقوله‌ای داریم با عنوان «نفیِ خواطر» که با تفکرمراقبه‌ای پهلو می‌زند. برخی معتقدند که این رویکرد متضمن خردگریزی است و بعد هم بعضا خردگریزی را با خردستیزی و بی‌خردی یکسان می‌انگارند و درنی انبان این معنی می‌دمند که عارفان اهل خرد نیستند!
باید به جِدّ متذکر شویم که اشاره به محدودیت‌ها و مرزهای خِرد، اصلاً به‌منزله بی‌خردی نیست. حتی اگر با زبان خاص عرفانی بیان شده باشد که مثلاً در کنار عقل، به سهم دل جایی باید داد این مقوله پرداختن سهم دل را هم مثل بعضی ازعقل‌گرایان، ارتکابِ گناه معرفت‌شناختی نباید دانست.

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

کلمات کلیدی این مطلب : عقل ، عرفان ، دکتر عبدالحمید ضیایی ، فلسفه ، حکمت ، حوزه هنری ،
تعداد بازدید :468  |   تاریخ ثبت : 1398/4/4
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی