توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبرمان شب ایوب داوود غفارزادگان به چاپ پنجم رسید   1398/4/5

رمان"شب ایوب"نوشته «داوود غفارزادگان» توسط انتشارات سوره مهربه چاپ پنجم رسید. به گزارش سایت ادب فارسی، چاپ اول "شب ایوب" درسال 1375 با عنوان "زخمه" منتشرشده بود. این رمان روایت زندگی جانبازی نابیناست که ترکشی در نزدیک شاهرگ گردنش دارد و هیجان برای او سم است اما تصمیم می‌گیرد که به گذشته پرهیجانش برگردد و خاطرات قبل و پس از جنگ را مرور کند. دراین میان ترس ناشی ازمرگ مادرش در رودخانه ، هنوزبرذهن او مستولی است وشرط ورودش به میدان جنگ نیز غلبه بر این ترس است. به همین خاطردرصدد زدودن این ترس از ذهنش
رمان"شب ایوب"نوشته «داوودغفارزادگان» توسطانتشارات سوره مهربه چاپ پنجم رسید.
به گزارش سایت ادب فارسی، چاپ اول "شب ایوب" درسال 1375 با عنوان "زخمه" منتشرشده بود. این رمان روایت زندگی جانبازی نابیناست که ترکشی در نزدیک شاهرگ گردنش دارد و هیجان برای او سم است اما تصمیم می‌گیرد که به گذشته پرهیجانش برگردد و خاطرات قبل و پس از جنگ را مرور کند. دراین میان ترس ناشی ازمرگ مادرش در رودخانه ، هنوزبرذهن او مستولی است وشرط ورودش به میدان جنگ نیز غلبه بر این ترس است. به همین خاطردرصدد زدودن این ترس از ذهنش با زدن به رودخانه برمی آید و با تأویلی روانشناختی می توان گفت که راوی به خاطرهمان اتفاق مرگ مادرش در رودخانه ، دچارفوبیا به آب شده و برای زدودن این ترس به رود می زند و دربخشی از رمان این چنین ازاین مسأله سخن به میان آورده است :"ایستاده بودم وسط رود، کاری که هیج وقت جردتش را نداشتم ،آب تا گردنم می رسید ونرم ، پوستم را می گزید ومی گذشت." با اینکه این رمان درباره جنگ نوشته شده است اما عنصر«آب» دراین رمان ، علاوه برجنبه‌های نمادین و تمثیلی که دارد ، محورو ترجیع بند روایی رمان هم محسوب می شود.یعنی نگاهی دو سویه به آن که به شکل رودخانه جاری است شده و هم زندگی شعف انگیز کودکانه درکنارآن جریان دارد و هم عامل مرگ مادر روای و بدین ترتیب نگاهی خیر و شری به این پدیده طبیعی شده است. روایت راوی هم میان میدان جنگ و خانه درنوسان است و ازاین لحاظ می توان گفت که با نوعی دوپارگی دردروایت مواجهیم که عمدنویسنده است و به همین دلیل نویسنده سعی کرده که دردرآوردن چفت وبست های روایی این دو پاره نوعی عمل کند که مخاطب گسست در روایت را احساس نکند بلکه با دو فضای متفاوت در یک کالبد روایی مواجه است.
شب ایوب ،برغم روایت ساده وروان و خوش آهنگ ، ازنظرساختاری، رمانی مدرن ، ریزبافت و نسبتاپیچیده و ازجمله رمان های برجسته پیرامون دفاع مقدس است .نویسنده سعی کرده تصویر ی واقعی و به نسبت متعادل ازجنگ ارائه کند وازلحاظ ساختاری هم ازآن به عنوان عنصری فصاساز، پرواقعه و تشکیل دهنده بافت رمان استفاده کرده است.
قابل توجه است ، داود غفار زادگان ازنویسندگان مطرح داستان کودک و  نوجوان و بزرگسال است و درکارنامه خودمجموعه داستان های کوتاه و رمان های متعددی دارد که ازجمله این آثار می توان به : فال خون ،پروازدرناها،سایه و شب، دراز،ما سه نفرهستیم، خلبان کوچولو، قصه رنگها، تا هزاربارگل برای ساقه سبز، زمستان در راه و کبوترها درقفس به دنیا می آیند اشاره کرد.
چاپ پنجم رمان "شب ایوب" در136 صفحه، قطع رقعی منتشرشده  و سال گذشته نیزکتاب صوتی آن با صدای «رامین پورایمان»منتشرشد.

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :113  |   تاریخ ثبت : 1398/4/5
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی