توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبعرفان و عقلانیت (بخش سوم) یادداشتی ازدکترعبدالحمید ضیایی   1398/4/12

طبق آمار درآمریکا، بیش از2500 فرقه رسمی عرفانی و بیش از 5000 فرقه انشعابی وجود دارد؛ البته درایران هم این فرقه‌های عرفانی اگر بیشترازآمریکا نباشد، کمترنیست، هر روزهم یک فرقه تازه‌ای با ادعاهای متفاوت و تازه به‌وجود می‌آید!
طبق آماردرآمریکا، بیش از2500 فرقه رسمی عرفانی وبیش از 5000 فرقه انشعابی وجود دارد؛ البته درایران هم این فرقه‌های عرفانی اگر بیشترازآمریکا نباشد، کمترنیست، هر روزهم یک فرقه تازه‌ای با ادعاهای متفاوت و تازه به‌وجود می‌آید!
 اگراین فرقه‌ها را ضرب درافرادی کنید که به‌طورخواسته یا ناخواسته تحت تأثیراین فرقه‌ها قرارمی‌گیرند، می‌بینیدکه چه حجم عظیمی ازآحادجامعه متأثرازفعالیت‌ها ومدعیات عرفانی هستند. به‌هرحال عرفان به ‌عنوان یک نهاد اجتماعی درچند چیزخود را نشان می‌دهد، یکی بحث فرقه‌هاست. دیگری داستان خانقاه است و نهایتاً به بحث کرامت‌های صوفیانه می‌پردازیم.
این فرقه‌ها طیف وسیعی ازافراد- اعم از مرد و زن، پیر و جوان، سالخورده و کم‌سال- را تحت تأثیر قرارداده و طیف وسیعی از فعالیت‌های اجتماعی ارائه می‌دهند.فرقه‌های عرفانی، فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی دارند و درحوزه‌های فرهنگی و هنری هم فعال هستند.علاوه‌براین‌‌ها بعضی از این فرقه‌ها سالانه میلیون‌ها انسان را ازادیان نهادینه جدا می‌کنند و به سمت فرقه‌های خودشان می‌برند. بحث ما ارزش‌داوری نیست که اصلاً این کار غلط است یا درست. ولی تغییرآیین یا دین خود یک پدیده و معضل اجتماعی است. اینکه شما بتوانیدافرادی را متقاعد کنید که دین‌شان را تغییر دهند و به سمت فرقه‌ شما بیایند یا اینکه با حفظ دین خود، چنان تأویلی از دین ارائه کنند که عملاً چیزی از دین اولیه‌ باقی نماند موضوعی قابل مطالعه است. علاوه‌براین‌‌، فرقه‌ها منبع سرشار فعالیت‌های مالی هستند عضوگیری‌ها، شهریه‌ها و حق ‌عضویت‌هایی که طلب می‌کنند، اعانات و نذورات و صدقاتی که به‌حساب فرقه‌های عرفانی واریز می‌شود، این‌ فرقه‌ها را تبدیل به یک قدرت اقتصادی می‌کند که ضریب اثرگذاری‌شان درجامعه هر روز بالاتر می‌رود.

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :421  |   تاریخ ثبت : 1398/4/12
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی