توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبنشست هفتگی شعرافغانستان با حضور راضی محبی، شاعر و فیلمساز افغانستانی ساکن ایتالیا ، درحوزه هنری برگزارشد   1398/4/17

نشست هفتگی شعرافغانستان با حضور راضی محبی، شاعر و فیلمساز افغانستانی ساکن ایتالیا،به عنوان مهمان ویژه ، پنجشنبه ۱۳ تیر درسالن کنفرانس مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری برگزار شد.
نشست هفتگی شعرافغانستان با حضور راضی محبی، شاعر و فیلمساز افغانستانی ساکن ایتالیا،به عنوان مهمان ویژه ، پنجشنبه ۱۳ تیر درسالن کنفرانس مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری برگزار شد. 
این نشست هفتگی شامل  2 کلاس متون خوانی کهن ، که با حضوردکترفروه موسوی برگزار می شود ، و کارگاه آموزش شعر و بحث آزاد هنرآموزان و شاعران افغانستان است و هرهفته پنجشنبه ها ازساعت  17تا19 درسالن کنفرانس مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری برگزارمی شود. هنرآموزان و اعضای خانه ادبیات افغانستان، درکلاس متون خوانی کهن ، بخش‏هایی از قابوسنامه را به نوبت خواندند. درادامه هم دربارۀ کلمه‏هایی که کمتردر روزگارما ازآنها استفاده می‏شود، صحبت کردند.
ساعت دوم این نشست نیز ، که کارگاه آموزش شعر و بحث آزاد دربارۀ قواعد و فنون شعر است و با حضور محمدسرور رجایی برگزار می‏شود، اعضای جلسه تازه‏ترین سروده های شان را ‏خواند ند و سپس حاضران نظرات خود را دربارۀ شعرهای خوانده شده ارائه کردند. پایان بخش این برنامه نیزشعرخوانی آزاد اعضای جلسه شعربود.
قابل توجه است ، «راضی محبی» شاعر و فیلمسازافغانستانی ساکن ایتالیا میهمان ویژه‏ این هفته جلسۀ شعرمهاجران افغانستان میهمان بود. محبی 15سال پیش ازاعضای فعال جلسات ادبی مهاجران درحوزه هنری بود. وی درابتدا ازبرنامه های فرهنگی و هنری افغانستانی‏های مقیم ایتالیا سخن گفت و یاد آورشد: خوشحالم که به خانۀ خودم آمدم و با زبان فارسی حرف می‏زنم. ما درایتالیا هیچگاه چنین فرصتی را نداریم که با زبان مادری خود حرف بزنیم. زبان فارسی یک نعمت است. وی درادامه با یاد کردن از روزهایی که جلسه درنمازخانۀ حوزه هنری برگزارمی‏ شد گفت : امروزکه وارد حوزه هنری شدم، ازبزرگی و تغییراتی که ایجاد شده است، تعجب کردم. آفرین برشما دوستان و حوزه هنری که همچنان این جلسه ادبی صمیمی را برپا نگه داشته‏اید. باورکنید که پیش ازآمدنم به ایران، یکی از آرزوهایم دیدارشما دوستان در حوزه هنری بود.
آقای محبی که دانش‏آموختۀ فیلمسازی باغ فردوس است، درپایان چند قطعه ازشعرهایش را خواندکه  یکی ازآنها شعرهایش را می‏خوانید:
 
نگاه کن
پروانه‌ها را
چه قشنگند
روی گل سنگ
 
و کفش‌هایت
که زیبایند
برای تماشای
بال پروانه‌ها
 
حس می‌کنی؟
حضور چشمانم را
در دل حافظه‌ی سنگ
 
نقاشی‌های من
نه گلند، نه گلدان
نسل یک طوفان است
و ابرهای باردار
 
بعد
چند پروانه
که نشسته‌اند
روی سری مرده‌ها
 
و صدای پای بره‌ها
تازگی گل‌ها
شور و شوق باغچه
که زندانی‌اند درخاطرات کودکی کفش‌ها
 
من برایت شعر می‌خوانم
پنجره ها بی‌درنگ
بگوشت خواهند رساند
صدای رقص رنگ‌ها را
 
در را ‌نبند
که
رنگ‌ها پنهان می‌شوند
درپریشانی موهایت
 
دریا را، که دوست داری؟
و نسیم را
بگذار پارو بزنم
و بادبان بی‌سازم
تا برسم به دستی
که در ته دریا است
 
خیال برت ندارد
که پروانه کرم بوده است
لاک‌پشت شنا می‌کند
پنجره را باز کن
ماه طلوع کرده است
نور باغچه زیباست ! 

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :88  |   تاریخ ثبت : 1398/4/17
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی