توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبیادداشتی از فریبا یوسفی به بهانه شروع دوره تازه نشست های ماهانه یک ماه،یک کتاب    1398/4/23

نشست های ماهانه «یک ماه،یک کتاب»، به همت مرکزآفرینش های ادبی حوزه هنری و به منظورنقد و بررسی کتاب‌های شعرزنان ، پس از3 ماه وقفه به روال گذشته، با دبیری و اجرای « فریبا یوسفی » درسالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزارخواهد شد.به همین بهانه فریبا یوسفی یادداشتی نوشته است که می خوانید.
نشست های ماهانه «یک ماه،یک کتاب»، به همت مرکزآفرینش های ادبی حوزه هنری و به منظورنقد و بررسی کتاب‌های شعرزنان ، پس از3 ماه وقفه به روال گذشته، با دبیری و اجرای « فریبا یوسفی » درسالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزارخواهد شد.به همین بهانه فریبا یوسفی یادداشتی نوشته است که می خوانید. 
بررسی دقیق و علمی آثارزنان شاعر و مرورفعالیت‌های ادبی آنان ، رویکرداصلی این برنامه است و تاکنون طی 26 جلسه، کتاب‌ها و فعالیت‌های 23 شاعرنقد و بررسی شده است. 3 جلسه پایانی سال 97 نیزبه نقد و بررسی نشست های برگزارشده ، مرورفعالیت‌های ادبی چهاردهه شعر زنان و شعرخوانی شاعران زن ومرد با موضوع                    «بهار»اختصاص داشت. امسال نیزدرادامۀ همین نشست‌ها ، کتاب شعر دیگرشاعران زن نقد و مرورخواهد شد.
ضرورت تشکیل این نشست ها درسه ماه وقفه‌ای که پیش آمد بیش از پیش روشن شد چرا که شاعران بسیاری کتاب خود را برای نقد دراین نشست ها پیشنهاد دادند و اظهار کردند که تنهاجلسه‌ای که بدون حاشیه برگزارمی‌شود و سعی درخدمت به شعر و جبران برخی کم‌اعتنایی‌ها به شعر زنان دارد؛ این جلسه است. درادامۀ این جلسات نیزهمچون گذشته سعی برانتخاب آثارارزشمند و دعوت ازمنتقدان صاحب‌نام و صاحب‌نظراست. درهرجلسه دو منتقد درامرنقد کتاب، یا کتاب‌های منتخب شرکت خواهند داشت. 
 یادآوری می‌شود مبنای برگزاری نشست های «یک ماه، یک کتاب»، نگاهی دقیق، علمی و متمرکز برکتاب شعرشاعران جدی، فعال، اثرگذار و صاحب‌نام بوده است تا با ارج‌ نهادن برشعر و فعالیت‌های ادبی آنان، آیینۀ شعر زنان شاعرامروز باشد.
نقش موثرزنان شاعر درجامعۀ ادبی ، یکی از معیارهای انتخاب شاعرانی بوده است که تا امروز دراین سلسله نشست ها، کتاب‌شان نقد و بررسی شده است. فعالیت‌های مستمر و موثر درشعر، جدی بودن شاعر و فراغت او ازتوجه به امور حاشیه‌ای، بالندگی طبیعی و ارتقاء رتبه‌های شعری از مسیرسالم، نقدپذیری و احترام به منتقد ازدیگر ویژگی‌های این شاعران بوده است. 
ازدیگر اهداف این نشست ها،  کمک به رشد و پرورش منتقدانی از میان شاعران زن است. با توجه به اینکه یکی از نقاط ضعف زنان، در حوزۀ نقد سالم و ارائۀ شفاهی آن بوده است، این نشست‌ها درنظر دارد تا خانم‌های منتقد با سابقۀ کم‌تر، درکنارمنتقدان مجرب قرارگیرند تا با کسب تجربیات بیشتربتوانند درزمینۀ نقدنیزفعال باشند. درهمین راستا، درهرجلسه کتاب مورد بحث توزیع می‌شود و فرصت اعلام نظر حاضران نیزفراهم است.
با توجه به کم‌اعتنایی به بحث و نقدعلمی بدون رویکردهای حاشیه‌ای و با تاکیدبرتقویت شعرسالم و عفیف زنان، این جلسات، با اعلام رضایت شرکت‌کنندگان به ویژه خانم‌های شاعرسراسرکشور روبه‌رو بوده است. 
سیمیندخت وحیدی، غزل تاجبخش، مریم جعفری آذرمانی، ناهید یوسفی، سودابه امینی، پروانه نجاتی، فرشته ساری، مریم رزاقی، کبری موسوی قهفرخی، مژگان عباسلو، چیستا یثربی، نغمه مستشارنظامی، پانته‌آ صفایی، شراره کامرانی، سارا جلوداریان، رویا شاه‌حسین‌زاده، پونه نیکوی، اعظم سعادتمند، پاییز رحیمی، افسانه غیاثوند، مریم سقلاطونی، مریم آریان و سیده تکتم حسینی ، شاعرانی هستند که مرورکارنامۀ ادبی و بررسی کتاب شان دربرنامه «یک ماه، یک کتاب» برگزار شده است .
قابل توجه است ، برنامه نخست «یک ماه، یک کتاب» درسال 98، که بیست وهفتمین برنامه ازاین سلسله نشست ها است ، 29 تیرماه با حضور:مریم کرباسی ، علی داودی ، فریبا یوسفی و انسیه موسویان درسالن سلمان هراتی حوزه هنری واقع درخیابان سمیه ، نرسیده به خیابان حافط برگزارمی شود.

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :436  |   تاریخ ثبت : 1398/4/23
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی