توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبعرفان و عقلانیت(بخش چهارم) یادداشتی ازدکترعبدالحمید ضیائی   1398/4/25

بحث دیگراین است که فرقه‌ها با باورها و مدعیاتی که به افراد می‌دهند قادرنداعضای خود را متقاعد به انجام کارهایی کنند که افراد در حالت عادی از انجام آن کارها سرباز می‌زنند. حاضرند به فعالیت‌هایی تن دهند که فقط تحت فشارهای شدید و حادروانی حاضربه انجام آن هستند. ضمناً درازای وعده‌هایی که به اعضای خود می‌دهند می‌توانند عملیات‌های تروریستی و خرابکارانه را هم رهبری و هدایت کنند.
بحث دیگراین است که فرقه‌ها با باورها و مدعیاتی که به افراد می‌دهند قادرنداعضای خود را متقاعد به انجام کارهایی کنند که افراد درحالت عادی ازانجام آن کارها سرباز می‌زنند. حاضرند به فعالیت‌هایی تن دهند که فقط تحت فشارهای شدید و حادروانی حاضربه انجام آن هستند. ضمناً درازای وعده‌هایی که به اعضای خود می‌دهند می‌توانند عملیات‌های تروریستی و خرابکارانه را هم رهبری و هدایت کنند. میلیون‌ها نفر ازافراد متخصص در حوزه‌های مختلف جذب و عضوفرقه‌های عرفانی هستند و می‌توانند توازن قدرت را در جامعه جهانی، به‌لحاظ قدرت، ثروت و اطلاعات به هم بزنند. ازسوی‌دیگر، فرقه‌های روانی سالانه هزاران بیمارروانی تحویل جامعه می‌دهند و هزینه‌های هنگفتی ازقبیل هزینه‌های درمان و آسیب‌شناسی اعضای این فرقه‌ها برجامعه تحمیل می‌شود که خود بحثی قابل توجه در روان‌شناسی اجتماعی است. اما روان‌شناسی اجتماعی چیست؟ وقتی که می‌گوییم نسبتِ عرفان و روان‌شناسی اجتماعی، دقیقاً بحث ما ناظر به چه تعریفی از روان‌شناسی اجتماعی است؟ 
به‌عقیده گوردون آلپورت، روان‌شناسی اجتماعی روشی علمی برای درک و توضیح چگونگی تأثیرپذیری افکار، احساسات و روابط افراد ازحضور انسان‌های دیگر به شکل واقعی، تخیلی و ضمنی است. هرسه شکل از حضورانسان‌ها می‌تواند تأثیربگذارد.
 این رشته محدوده وسیعی ازفعالیت‌ها را دربرمی‌گیرد؛ اینکه یک ساختار یا نهاد، فرقی نمی‌کند سیاسی، اقتصادی، اجتماعی یا در بحث عرفانی، چطور می‌تواند رفتارهای گروهی را بین افراد سازماندهی کند؟ چطور یک نهاد عرفانی می‌تواند رفتارهای غیرکلامی را بین اعضای خود هماهنگ کند؟ بحث همرنگی با جماعت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بحث‌های روان‌شناسی، جایش در روان‌شناسی اجتماعی است. چطورتبعیت عمومی، اطاعت و همرنگ‌سازی با جماعت در فرقه‌های صوفیه اتفاق می‌افتد.

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :416  |   تاریخ ثبت : 1398/4/25
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی