توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبشعر من هم می میرم از سلمان هراتی با نگاهی کوتاه به زندگی وشعرش   1398/5/6

زنده یاد سلمان هراتی درسال 1338، در روستای «مرزدشت» ازتوابع خرم آباد تنکابن متولدشد. تحصیلات دوره ابتدایی و بخشی ازدوره متوسطه را درهمان دیارگذراند. او همواره، همراه تحصیل به کارنیز مشغول بود، ازچوپانی و کشاورزی گرفته تا شاگردی مغازه. درسال 1356، برای کاربه تهران آمد و ضمن کاردریک بیمارستان، به صورت متفرقه دیپلم گرفت. دوره دو ساله تربیت معلم هنر را به پایان رساند و از سال 1362، دبیرهنرمدرسه های گیلان شد .
زنده یاد سلمان هراتی درسال 1338، در روستای «مرزدشت» ازتوابع خرم آباد تنکابن متولدشد. تحصیلات دوره ابتدایی و بخشی ازدوره متوسطه را درهمان دیارگذراند. اوهمواره ، همراه تحصیل به کارنیزمشغول بود، ازچوپانی و کشاورزی گرفته تا شاگردی مغازه. درسال 1356، برای کاربه تهران آمد و ضمن کاردریک بیمارستان، به صورت متفرقه دیپلم گرفت. دوره دو ساله تربیت معلم هنر را به پایان رساند و از سال 1362، دبیرهنرمدرسه های گیلان شد .
سلمان، شعرگفتن را ازهفده سالگی آغاز کرد. نخستین شعرهای او درسال های 59 و 60 درمطبوعات به چاپ رسید و سلمان را به عنوان یکی ازشاعران نسل اول انقلاب به جامعه ادبی معرفی کرد اما دوره شاعری سلمان بیش ازده سال طول نکشید، چرا که او درنهم آبان 1365 درحالی که دریک مینی بوس برای تدریس به دانش آموزان یکی از روستاهای زادگاهش می رفت، دراثرسانحه ای دلخراش درگذشت.
زبانش ، زبان شعرانقلاب است و او را می توان ازتأثیرگذارترین شاعران درحوزه زبان این دوره دانست. درشعرش کلمات طوری در کنارهم چیده شده اند که هیچ کدامشان برای بقیه غریب نیست و توانایی خاصی دربهره گیری ازعامیانه ترین لغات را دارد. البته 27 سال سن و 10 سال شاعری، زمان اندکی برای هراتی بود تا زبان شعر خود را بارورکند و شعرهای جدید بیافریند.
سلمان هراتی، جزو پانزده شاعر برگزیده بیست سال شعر جنگ است که در سال 1379 معرفی شد. بیشتراشعارش نیز، مستقیم یا غیرمستقیم ، به بازگویی جهان بینی، اعتقادات و برداشت های اجتماعی و سیاسی اومی پردازد. سلمان هراتی شعر را برای ادای تعهد اجتماعی و حتی گاه سیاسی خودمی داند. نگاه معنوی به موضوعات اجتماعی، درشعر وی به اوج خود می‌رسد. این نوع نگاه، شعر سلمان را سرشارازامید و بشارت کرده‌است و درشعرهایش به مردم آینده‌ای درخشان را نوید می‌دهد.
سلمان هراتی، شاعرسادگی ها، زیبایی ها و طبیعت هم هست. اساسا نگاه سلمان به دنیای امروز، نگاهی است آمیخته با نکوهش مدرنیته و غرب گرایی و ستایش انسانیتی که دربیشتر موارد، بر پایه باورهای دینی استوار است. 
قابل توجه است ، ازسلمان هراتی، معلم ، شاعر و هنرمند، چند مجموعه شعر برای نوجوانان و بزرگسالان منتشرشده است که از جمله می توان به دفترهای : ازآسمان سبز،ازاین ستاره تا
 آن ستاره، دری به خانه خورشید و گزیده ای ازشعرهایش که درسال 1379منتشرشد اشاره کرد.
 
شعرذیل یکی از معروفترین و بهترین شعرهای سلمان هراتی است :
 
 
من هم می میرم
 
من هم می میرم اما نه مثل غلامعلی
که ازدرخت به زیرافتاد
پس گاوان ازگرسنگی ماغ کشیدند
و با غیظ ساقه های خشک را جویدند
چه کسی برای گاوها علوفه می ریزد؟
من هم می میرم 
اما نه مثل گل بانو
که سرزایمان مرد
پس صغرا مادر برادرکوچکش شد
و مدرسه نرفت
چه کسی جاجیم می بافد؟
من هم می میرم 
اما نه مثل حیدر
که ازکوه پرت شد
پس گرگ ها جشن گرفتند
و خدیجه بقچه های گلدوزی شده را
درته صندوقها پنهان کرد
چه کسی اسبهای وحشی را رام می کند؟
من هم می میرم
اما نه مثل فاطمه
ازسرماخوردگی
پس مادرش کتری پر سیاوشان را 
در رودخانه شست
چه کسی گندم ها را به خرمن جا می آورد؟
من هم می میرم 
اما نه مثل غلامحسین
از مارگزیدگی
پس پدرش به دره ها و رود خانه ها ی بی پل
نگاه کرد و گریست
چه کسی آغل گوسفندان را پاک می کند؟
من هم می میرم
اما درخیابان شلوغ
دربرابربی تفاوتی چشمهای تماشا
زیر چرخهای بی رحم ماشین
ماشین یک پزشک عصبانی
وقتی ازبیمارستان دولتی برمی گردد
پس دو روز بعد
در ستون تسلیت روزنامه 
زیر عکس 4*6 خواهند نوشت
ای آنکه رفته ای
چه کسی سطلهای زباله را پرمی کند؟

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :413  |   تاریخ ثبت : 1398/5/6
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی