توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبهمایش ملی نکوداشت استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد دریزد برگزار می‌شود   1398/5/15

همایش ملی نکوداشت زنده‌یاد استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر، نویسنده، پژوهشگر و طنزپردازبرجسته یزدی‌ با هدف تحلیل و بررسی وجوه شخصیت ادبی، پژوهشی و اجرایی این ادیب توانا و شناساندن هر چه بیشتر و علمی‌تر ابعاد شخصیتی و آثار وی ، ۶ و ۷ آذرماه درآستانه سالگرد درگذشت این هنرمند فقید دردانشگاه یزد برگزار می‌شود.
همایش ملی نکوداشت زنده‌یاد استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد، شاعر، نویسنده، پژوهشگر و طنزپردازبرجسته یزدی‌ با هدف تحلیل و بررسی وجوه شخصیت ادبی، پژوهشی و اجرایی این ادیب توانا و شناساندن هر چه بیشتر و علمی‌تر ابعاد شخصیتی و آثار وی ، ۶ و ۷ آذرماه درآستانه سالگرد درگذشت این هنرمند فقید دردانشگاه یزد برگزار می‌شود.
دراین همایش، تازه‌ترین تحقیقات و پژوهش‌ها در زمینه وجوه ادبی و علمی آثار این چهره سرشناس و کم‌نظیر ادبیات و طنز معاصرایران درقالب مقاله و سخنرانی ارائه خواهد شد.
پژوهشگران، نویسندگان، شاعران، هنرمندان و علاقه‌مندان می‌توانند با توجه به محورهای همایش، چکیده مقالات خود را تا ۳۱ مرداد و مقاله کامل را حداکثر تا پایان شهریورماه سال‌جاری از طریق سایت اختصاصی همایش به نشانی confs.yazd.ac.ir/zarooei ارسال کنند یا برای اطلاع بیشتر با شماره تلفن 03538211270تماس بگیرند.
نتایج داوری مقالات این همایش که در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد و به دبیری علمی دکتر مجید پویان برگزار می‌شود ۲۰ آبان‌ اعلام خواهد شد.
 
این همایش ملی درآستانه سالگرد درگذشت این هنرمند فقید ۶ و ۷ آذرماه سال‌جاری به همت دانشگاه یزد و حمایت سیویلیکا (مرجع دانش) با همکاری نهادهای علمی، فرهنگی و اجرایی استان از جمله حوزه هنری یزد برگزار می‌شود.
برگزاری کارگاه آموزش طنزنویسی، میزگرد بررسی طنز مطبوعاتی پس از انقلاب اسلامی، کارگاه طنز مطبوعاتی، برگزاری شب شعر یاد استاد در نصرآباد پیشکوه (زادگاه پدری و موطن اصلی استاد) و پخش مستند از برنامه‌های جنبی این نکوداشت است که با حضور استادان و طنزپردازان برجسته کشوری و اهالی فرهنگ و ادب برگزار خواهد شد.
درفراخوان مجموعه مقالات همایش ملی نکوداشت استاد ابوالفضل زرویی نصرآباد محورهای متعددی اعلام شده که از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
کلیه پژوهش‌های ادبی و میان رشته‌ای مرتبط با آثار و افکار زرویی نصرآباد
 
بررسی وجوه تأثیرگذار دیدگاه‌ها و فعالیت‌های علمی و اجرایی زرویی نصرآباد در زمینه طنز و طنزنویسی معاصر
 
زیباشناسی آثار زرویی نصرآباد
 
شگردها و ابزارهای طنزآفرینی در آثار زرویی نصرآباد
 
اهداف و اغراض طنزآفرینی در آثار زرویی نصرآباد
 
تأثیرپذیری شاعران و نویسندگان طنزپرداز معاصر از زرویی نصرآباد
 
زرویی نصرآباد در حدیث دیگران (اعم از شعر و نثر)
 
شخصیت و شخصیت‌‌پردازی در آثار روایی زرویی نصرآباد
 
تحلیل (زبانی/ ساختاری/ زیباشناختی و...) نقیضه و نقیضه‌‌پردازی در آثار زرویی نصرآباد
 
انتقاد و اعتراض در آثار زرویی نصرآباد
 
درون‌مایه‌های دینی و آیینی در آثار زرویی نصرآباد
 
اشارات قرآنی و حدیثی در آثار زرویی نصرآباد
 
طبقات اجتماعی در آثار زرویی نصرآباد
 
صلح‌اندیشی و مدارا در آثار زرویی نصرآباد
 
ازدواج و مواجهه طنزآمیز با آن در آثار زرویی نصرآباد
 
قالب‌های شعری در سروده‌های زرویی نصرآباد
 
گفتنی است، ابوالفضل زرویی نصرآباد پایه‌گذار دفتر طنز حوزه هنری کشور و بنیان‌گذار نخستین شب شعر طنز در ایران با عنوان «در حلقه رندان» و صاحب آثار متعدد در حوزه ادبیات و طنز است که کیومرث صابری‌فومنی (گل آقا) و سیدعلی موسوی گرمارودی، او را در طنزنویسی عبید زاکانی و علامه دهخدای روزگار ما دانسته‌اند.
وی سال‌ها به عنوان شاعر و نویسنده‌ طنزپرداز در نشریاتی چون گل آقا، همشهری، جام جم، ایرانیان، انتخاب، زن، مهر، کیهان ورزشی و ... قلم زده و نوشته‌هایش در نشریات با اسامی مستعار ملانصرالدین، چغندر میرزا، ننه قمر، کلثوم ننه، آمیز ممتقی، میرزا یحیی و عبدُل شناخته می‌شود.
« تذکرة المقامات»، «افسانه‌های امروزی»، «وقایع‌نامه طنز ایران»، «بامعرفت‌های عالم» (کتاب گویای طنز)، «رفوزه‌ها» (مجموعه شعرطنز)، «حدیث قند» (مجموعه مقالات طنزپژوهی)، «غلاغه به خونه‌ش نرسید» (مجموعه افسانه‌های طنزآمیز)، «ماه به روایت آه» روایتی از زندگی و شخصیت حضرت ابوالفضل(ع)، «خاطرات سر پروفسور حسنعلی‌خان مستوفی»، «یک بغل کاکتوس: صد شعر طنز»، «اصل مطلب» (مجموعه شعر طنز)، «اندر حکایت شیرین بیمه» و «این مرد مشکوک» از جمله آثار اوست.
این طنزپرداز یزدی‌تبار ۱۰ آذرماه ۱۳۹۷ در سن ۴۹ سالگی به دلیل عارضه قلبی دراحمدآباد مستوفی تهران دعوت حق را لبیک گفت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :161  |   تاریخ ثبت : 1398/5/15
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی