توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبیادداشتی از زهره السادات فرقانی بر رمان فانتزی های عصرجدید نوشته فاطمه حیدری گوجائی   1398/5/16

کتاب«فانتزی های عصرجدید »به قلم « فاطمه حیدری گوجائی » در 160 صفحه، شمارگان 1250 و با قیمت 22 هزارتومان درانتشارات سوره مهر حوزه هنری واقع در تهران خیابان حافظ، خیابان رشت در سال 1397 به چاپ رسید که پس از آن درسی و دومین نمایشگاه بین المللی تهران در اردیبهشت سال 1398 نیز عرضه شد. ازدیگر آثاراین نویسنده می توان به مجموعه داستان« داستان سگ » و داستان بلند« رازچاه» اشاره کرد.
کتاب«فانتزی‌های‌عصرجدید »به قلم « فاطمه حیدری گوجائی » در 160 صفحه، شمارگان 1250 و با قیمت 22 هزارتومان درانتشارات سوره مهر حوزه هنری واقع در تهران خیابان حافظ، خیابان رشت در سال 1397 به چاپ رسید که پس از آن درسی و دومین  نمایشگاه بین المللی تهران در اردیبهشت سال 1398 نیز عرضه شد. ازدیگر آثاراین نویسنده می توان به مجموعه داستان« داستان سگ » و داستان بلند« رازچاه» اشاره کرد. 
داستان کتاب درباره قصه گویی که او را به نام جد مادری اش شهرزاد می خوانند که به همراه محافظش به عبارت امروزی بادیگاردش به نام خلیجک سوار براسب زمان می شود و هر شب برای آدمهایی که  بی خوابی به سرشان زده است؛  قصه هایی با پایان خوش تعریف می کند. 
دراین کتاب نویسنده سعی کرده است که با بیانی ساده و صمیمی انسان صنعتی تکنولوژی زده جهان کنونی را وارد دنیای فانتزی و تخیل کند تا از طریق آن مسایل و مشکلات آنان را در قالب قصه بیان کند و برای آنها راه حلی پیدا کند. 
برای بررسی و تحلیل شخصیت اصلی داستان که راوی آن سوم شخص و دانای کل مطلق است ، خود را درصفحه 8 مقدمه اینچنین معرفی کرده است« من هم چون شما آدمم؛ آدمیزادی که از ازل تا ابد کارش قصه گویی است؛ قصه پریان زیباروی، شاهزادگان نجیب، دزدان بداقبال، معتادان گمنام و قصه هایی پراز عشق و ترس و حکمت برایتان به ارمغان آورده ام. ازامشب قرار است به خانه هایتان بیایم و شما را از بی خوابی و تشویشی که پس از آن به سراغتان می آید نجات بدهم.»
از نکته های قابل تعمق در آن بی زمانی و بی مکانی داستانها است که اشاره مستقیم به هیچ موقعیت جغرافیایی نکرده است که نشان از بی مرز بودن انسانها فارغ از رنگ، نژاد، کشور و طبقة اجتماعی، غنی یا فقرآنهاست همگی دچار درد، افسردگی، دلزدگی، آشفتگی، رنج و غمها ، گریه و شادی هستند و حق همه رسیدن به خوشبختی است که تمام موجودات روی کره زمین داشتن حداقل های یک زندگی است. 
تمام آدمهای این کتاب تیپ هستند که درابتدای داستان یا در میان آن با بیانی صمیمانه و بی تکلف با راوی و شخصیت اصلی یعنی شهرزاد همراهی می کنند که گاهی اوقات دخالت بی موقع خلیجک در قالب دیالوگهای طنزآمیز خود، فضاهای غمبارحاکم بر بعضی داستانها را تلطیف می بخشد. زندگی ما انسانها پر از قصه، داستان و تخیل است که قهرمان و شخصیت اصلی آن خومان هستیم.
ازنکات دیگر آن ، داستانهای این کتاب در 11 فصل بدون نام تنظیم شده است که موضوع اصلی خرده داستانهایی است که با گفتگوهای کوتاه یا بلند مردمی که بی خواب شده اند و منتظر آمدن شهرزاد و خلیجک هستند و اصلا ارتباطی با شخصیت های قصه ندارند، آغاز می شود. که از میان آن گفتگوها بدون اشاره به نامشان می توان دریافت که گوینده آن کیست، شغل و جنسیتش چیست و چند سال دارد؟! آیا جوان است یا پیر! زن است یا مرد! دختر است یا پسر! از هر طرف صدایی به گوش می رسد و گاهی بدون مقدمه در میان روایت قصه اظهار نظر می کنند که حتی با اعتراض شهرزاد مواجه می شود که این در تئأتر تداعی گر فاصله گذاری برشت است که با نام «تئأتری های سیگاری» معروف است و بیانگر آن است که مخاطب باور کند آنچه را که می بیند و می شنود فقط یک روایت است و یک وحدت و یکپارچگی میان ذهن او و شخصیت های داستانی ایجاد می شود که با او بیگانه نیستند و ار لحظه و هر روز با آن سروکار دارند. تیپ ها حتی گاهی با کلامشان در جای قضاوت و اظهار نظر در می آیند و سعی می کنند که با ناراحتی، خشم، مهربانی یا حتی دلسوزی با شخصیت های داستان همراهی کنند به طوری که بتوانند حتی سرنوشت تلخ آنها را تغییر دهند. 
با آغازهربخش فضا و تم کلی حاکم بر داستانها، با زمان گذشته آغازمی شود که مخاطب احساس می کند که به شنیدن یک حکایتی در زمانهای گذشته نشسته است که ناگهان با آوردن واژگان و نمادهایی از زندگی امروز و شخصیتها یا تیپ هایی که درخلال گفتگوهایشان نشان از فرهیخته بودن آنها است که  نویسنده در خلق آنها مطالعات و پژوهشهای نیز انجام داده است و از طرفی خواننده متوجه می شود که این داستان با عبور از دروازه زمان، گذشته و حال را  در هم آمیخته است و موضوعات آن برایش ملموس و باورپذیرتر می گردد و با قهرمانان آن که از دل تاریخ برای یادآوری درسهای اخلاقی و آموزنده برای بهتر زیستن او بیرون آمده است، همراه می شود و برای ما داستانهای هزارو یک شب، گلستان و بوستان سعدی، و بسیاری از بزرگان ادبیات و هنر را که در راه اعتلا و خوشبختی انسانها کوشیدند را تداعی می کند. 

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :421  |   تاریخ ثبت : 1398/5/16
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی