توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبخسرو باباخانی درنشست نقد رمان زاغی : تعدد شخصیت در رمان «زاغی» ویژگی بارز اثراست   1398/5/30

سی‌ویکمین نشست نقد رمان «آینه‌بندان» با نقد و بررسی رمان نوجوان «زاغی» نوشته محمدرضا آریانفر، با حضور نویسنده اثر و خسرو باباخانی ، نویسنده و منتقد ، درفروشگاه سوره مهرمیدان انقلاب برگزار شد.
سی‌ویکمین نشست نقد رمان «آینه‌بندان» با نقد و بررسی رمان نوجوان «زاغی» نوشته محمدرضا آریانفر، با حضور نویسنده اثر و خسرو باباخانی ، نویسنده و منتقد ، درفروشگاه سوره مهرمیدان انقلاب برگزار شد. 
محمدرضا آریانفر، نویسنده رمان «زاغی»، درابتدای این نشست گفت: چند دغدغه ازخوزستان درذهن دارم که دراین اثر نیز دیده می‌شود. این دغدغه‌ها شامل شط کارون، نخلستان و نوعی مرغ دریایی به اسم «غاگ» است.آریانفر افزود: پیش ازنوشتن رمان «زاغی» طرح فیلم‌نامه آن را نوشته بودم. چرا که قاب تصویرسازی‌ها و ظرفیت‌های تصویری این رمان بسیارقابلیت تبدیل به یک تله فیلم 90 تا 100 دقیقه‌ای را دارد. این رمان به مسائل بسیاری ازپیرامون جنگ اشاره دارد و تنها محدود به داستان کلی نمی‌شود؛ چرا که دردل این رمان و در کنارموضوع کلی و اصلی داستان، داستانک‌هایی را آورده‌ام تا بتوانم به هدف غایی خود درداستان دست پیدا کنم .وی که اصالتا اهل خرمشهر است، هشتاد درصد مطالب آورده شده در این اثر را برگرفته ازخاطرات شخصی خود عنوان کردوگفت : منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کردیم ، کمی سحرآمیز بود. این منطقه ، که در قسمت شرقی خرمشهر قراردارد، به دلیل نخلستان‌ها و بیابان‌هایی که دارد؛ حال و هوای رازآلودی به ساکنین آنجا القا می‌کند.
خسروباباخانی، نویسنده و منتقد، درباره رمان «زاغی» ونویسنده اثرگفت: اگرچه آریان‌فردرنوشتن این داستان موفق است ومتن اثرقوی است ولی به اعتقاد من کتاب دو ایراد اساسی دارد. اول شکسته نوشتن دیالوگ‌های داستان است که البته این‌گونه نوشتن ، ما را یاد آثار صادق چوبک می‌اندازد. دومین ایراد کتاب بومی‌نویسی آن است چون این کتاب قراراست به خواننده نوجوان امروزدرسراسرکشور برسد . به همین دلیل، استفاده نویسنده ازکلمات بومی، خواندن کتاب را برای نوجوان غیربومی دشوارمی کند.باباخانی افزود: یکی دیگرازمشکلات این اثر درمقدمه آن است. چرا که نویسنده مقدمه و آغازداستان را طولانی کرده است. به این ترتیب یافتن خط داستان سخت می‌شود.
وی با اشاره به داستانک‌هایی که دراین رمان آورده شده است، گفت: برخی ازاین داستانک‌ها آنچنان پررنگ است که گاهی برداستان اصلی غلبه می‌کند و آن را تحت الشعاع خود قرارمی‌دهد.
باباخانی ادامه داد: رمان «زاغی» طراحی و مهندسی ضعیفی دارد؛ چرا که می‌شود برخی ازداستانک‌ها را ازاین رمان حذف کرد و هیچ مشکلی برای هم دراصل داستان پیش نیاید. هنگامی که طراحی و مهندسی یک رمان قوی باشد هیچ چیزی نمی‌توان به آن اضافه و یا کم کرد. این موضوع زمانی خود را نشان می‌دهد که با افزایش و یا کاهش بخشی ازرمان ساختمان آن فرو بریزد. دراین شرایط می‌توانیم یک رمان را با طراحی و ساختاری قوی و مستحکم بدانیم. همچنین اگربا کاهش و یا افزایش به رمان ساختمان آن تغییرنکند نشان دهنده ضعف درمهندسی آن است.
باباخانی ادامه داد: ابتدای این کتاب به نظرمی‌رسید زمان داستان به قبل ازانقلاب مربوط می‌شود؛ چرا که ازبازی‌های کودکانه ویژه و خاصی حرف می‌زند که آدم را با خود به گذشته‌های دوری می‌برد. بازی‌هایی ازجمله عکس‌برگردان و شبیه به آن که کمترپس ازهشت سال دفاع مقدس با آن مواجه بودیم. اما پس از پیش‌روی در داستان متوجه شدم به بعد از هشت سال دفاع مقدس مربوط می‌شود.
این نویسنده و منتقد درادامه به نقاط قوت رمان «زاغی» پرداخت و اظهار کرد: این اثر را می‌توان یک اثردفاع مقدسی دانست. اما اثردفاع مقدسی که نه شعاری است و نه مستقیم‌گویی دارد. یکی ازویژگی‌های اصلی آن نیز همین است که دفاع مقدس را درحاشیه داستان آورده و غیر مستقیم به آن می‌پردازد.
باباخانی ، تعدد شخصیت‌های این رمان را یکی دیگرازنقاط قوت این اثر دانست وگفت : معمولا نویسنده‌ها تا جایی که می‌توانند شخصیت‌های کم را وارد داستان می‌کنند تا کاربرای خودشان راحت‌ترشود اما آریان‌فر، هم شخصیت‌های زیادی دراین رمان آورده است وهم هرکدام ازاین شخصیت ها ، نقش موثر و پررنگی دارند. این شخصیت‌ها به‌دوراز سطحی‌نگری اصلا حضورسایه‌ای و کارتونی ندارند بلکه تمامی شخصیت‌ها عمق داشته و در ذهن مخاطب ثبت می‌شوند.
باباخانی درپایان گفت: این اثر، علاوه برتوصیف‌های بسیاردوست‌داشتنی ، صحنه‌پردازی‌های فوق‌العاده‌ای هم دارد. این صحنه‌پردازی‌ها به‌شدت به دل من نشسته است. در کل ازاین اثرخوشم آمد و دلم با آن همراه شد.

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :108  |   تاریخ ثبت : 1398/5/30
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی