توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالببرگزیدگان نخستین جایزه ادبی شهید اندرزگو با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و جمعی از نویسندگان معرفی شدند   1398/6/4

برگزیدگان نخستین جایزه ادبی شهید سید علی اندرزگو طی مراسمی با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و جمعی از نویسندگان، عصر دوشنبه سوم شهریورماه درتالارسوره حوزه هنری معرفی شدند.
برگزیدگان نخستین جایزه ادبی شهید سید علی اندرزگو طی مراسمی با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و جمعی از نویسندگان،عصردوشنبه سوم شهریورماه درتالارسوره حوزه هنری معرفی شدند.
این مراسم با حضورحجت‌الاسلام محمدقمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، علیرضا مختارپور، خانواده شهید اندرزگو، صادق کرمیار، محسن پرویز، حجت‌الاسلام سعیدفخرزاده،‌ محسن کاظمی، قادرآشنا، احمد شاکری، محمدرضا شرفی خبوشان، علی‌محمد مودب، مصطفی جمشیدی، میثم نیلی و علی‌اکبر اشعری برپا شد.
سیدصادق رضایی، دبیردوره اول جایزه ادبی شهید اندرزگو، دراین مراسم گفت: پس از سه سال کارکارشناسی امسال نخستین دوره را برگزار می‌کنیم و شاهد رخداد بزرگی در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی هستیم. امروزدشمن برنامه‌ریزی دقیقی دارد تا حقایق تاریخ معاصر را غیرواقعی جلوه دهند و جای خائن و خادم را عوض کنند و خائن‌های پهلوی را حاکمان خوشبخت و ناجی ملت ایران معرفی کنند. لذا ازسال ۹۵ تا ۹۷ دو همایش برای مقابله با تحریف تاریخ معاصر و مقابله با تطهیرپهلوی برگزارشده است. با تشکیل شورای سیاست‌گذاری درسال ۹۷ و اعلام فراخوان و تشکیل دبیرخانه، آثار برای دبیرخانه ارسال و با انتخاب داوران بررسی آثارآغاز شد. به مصداق عدو شود سبب خیراگرخدا خواهد و به مدد الهی حاصل تلاش مقابله با جریان شیطانی تحریف تاریخ معاصر، مجموعه‌ کتاب‌هایی است که دربخش تاریخ شفاهی و مستندنگاری و تحلیل تاریخ تألیف شده است. چنانچه پس ازپیروزی انقلاب ادبیات انقلاب و دفاع مقدس شکل گرفت، همان مجموعه امروز دست به تألیفاتی درمقابل تحریف تاریخ معاصر زده است.
درادامه مراسم حجت‌الاسلام قمی ، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، درباره روشنگری درحوزه تاریخ انقلاب و نشان دادن چهره واقعی رژیم پهلوی گفت: امروز جنگ، جنگ روایت‌ها است. این مسئله را درجایی مطرح کردم، اما فردی به من معترض شد که معنی این حرف چیست. معنی روایت، احادیث اهل بیت نیست؛‌ ما مردم عزیزدارای عزت، دارای شرافت، کرامت، سابقه و ریشه ایران را شاید کمتر با تصویری دقیق‌ترازآنچه درسابقه نه چندان دور برسر ملت ایران آمده آشنا کرده‌ایم. درحفظ تمامیت ارضی خیلی دوران تباه و سیاهی را دردوران ملعونه پهلوی داشتیم. آنها خاک را هم حفظ نکردند. حالا تصویری می‌سازند شاید با داعیه نقد و روایت مستند مثل مستند ۵۷، و سعی می‌کنند دروغ به خورد جامعه بدهند. در برابر همین تحریف‌‌ها بود که رهبر انقلاب فرمودند در شناساندن آن خباثت در جهت دین‌زدایی همه وارد میدان شوند؛ ازشاعران و هنرمندان گرفته تا نویسندگان. اینکه ایشان می‌فرمایند همه واردمیدان شوند نشان می‌دهد به حدی خیر و برکت دارد تا نویسندگان ما باید نذرکنند تا توفیق نوشتن از این حقیقت را حاصل کنند. نمی‌توان ازشهید اندرزگو سخن گفت اما از خباثت‌های پهلوی‌ها چیزی نگفت. از آنچه درخیانت برفرهنگ جامعه و خاک و استقلال جامعه شده باید نوشت.
وی ادامه داد: یادمان نمی‌رود روزگاری را که تنها یک شانزدهم پول نفت خودمان را به خودمان می‌دادند. برای بیان این خباثت‌ها اگرهنر به مدد نیاید و ازخباثت‌ها نوشته نشود و روایت‌ها ناگفته بماند اثرماندگار نخواهیم داشت. این دعوت همگانی که رهبری داشتند یک تکلیف تاریخی است. این امر هم روی زمین نخواهد ماند و آغازاتفاقات مهمی خواهد بود. ان‌شاءالله یک نهضت بزرگ و همگانی رقم بخورد و روایتی زلال ازآنچه بر این ملت کریم رفته عرضه شود. در این مسیر کوتاهی نخواهیم کرد. ما به عنوان سازمان تبلیغات بنا داریم بیش ازپیش به ترویج کتاب بکوشیم و در این مسیرکوتاهی نمی‌کنیم. دردوره‌ای قرار داریم که نشرمظلوم است و باید کتاب آن‌گونه که بایسته و شایسته است جدی گرفته شود.
سپس علیرضا مختارپور، دبیرنهاد کتابخانه های کشور، نیز دراین مراسم گفت: طی ۴ دهه اخیر، دیدگاهای معارضی درباره انقلاب اسلامی صحبت کرده‌اند و با اهمال برخی مسئولان فرهنگی متاسفانه هنوز جای آثار تاریخی که در شأن انقلاب اسلامی باشد برای جوانان خالی است. این جایزه بنام شهید سیدعلی اندرزگو نام‌گذاری شده است و این مهم‌ترین ویژگی این جایزه ادبی است. زیرا به نام کسی نام‌گذاری شده که ثابت کرد که می‌توان قناعت پیشه کرد اما به مبارزه با طاغوت پراخت.
حجت‌الاسلام محمود اندرزگو، فرزندشهید اندرزگو، نیز با بیان نکاتی درباره شخصیت این شهید گفت: نقاط عطفی درزندگی شهیداندرزگو وجود دارد و همچنین کرامت‌های زیادی ازایشان نقل شده است اما ازنظرمن مهم‌ترین کرامت ایشان این بود که افراد بی‌ایمان و اوباش را به اسلام حذب می‌کرد. او تحولات روحی بسیاری درافراد و اطرافیان خود ایجاد می‌کرد و بی‌وضو هرگز اسلحه به دست نمی‌گرفت. توصیه من به نویسندگان این است که بی‌وضو قلم به دست نگیرند تا بتوانند اعتقادات خود را درآثارشان نمایان کنند.
ابراهیم حسن‌بیگی، نویسنده کتاب «دو روایت ازیک عکس» و برگزیده جایزه ادبی شهید اندرزگو، نیزدرباره این مراسم و اهمیت پرداختن به تاریخ انقلاب گفت: این جایزه سی سال دیر برگزار شد. شاید اگربوی تعفن تطهیرژریم پهلوی به مشام نمی‌رسید این جشنواره برگزارنمی‌شد. اگرما چهره واقعی پهلوی را براساس مستندات و مدارک اثبات نکنیم، دشمن با بیان جعلیات دست به تحریف تاریخ می‌زند. 
درادامه این آیین، داوران بخش داستان کودک و نوجوان کتاب‌های «باغ خرمالو» نوشته هادی حکیمیان ازانتشارات شهرستان ادب و کتاب          «دو روایت ازیک عکس» نوشته ابراهیم حسن‌بیگی ازانتشارات سوره مهر را به عنوان آثاربرگزیده این بخش معرفی کردند. حسن احمدی سرداور این بخش گفت: متاسفانه درحوزه ادبیات انقلاب درگروه کودک و نوجوان اتفاق بدیعی رخ نداده است و آثار منتشرشده برای مخاطبان راضی کننده نبود. وی پیشنهاد کرد که ازدوره بعدی بخش‌های کودک و نوجوان این جایزه ازیکدیگر تفکیک شوند تا بتوان به صورت عادلانه‌تری آثار را داوری کرد.
در بخش روایت تاریخ و تاریخ شفاهی، داوران جلد ششم یادداشت‌های یک روزنامه‌نگارنوشته موسی حقانی از انتشارات مطالعات تاریخ معاصر را به عنوان اثر برتر معرفی کردند. حجت‌الاسلام سعید فخرزاده، نماینده هیئت داوران بخش تاریخ شفاهی، تلاش‌های تاریخ‌نگاری برای رسیدن به نقطه مطلوب را ناکافی دانست و گفت: امیدواریم جایزه شهید سیدعلی اندرزگو ما را در رسیدن به اهدافمان یاری کند.
درادامه داوران در بخش رمان و داستان بزرگسال، کتاب‌های «عاشقی به سبک ونگوک» نوشته محمدرضا شرفی خبوشان از انتشارات شهرستان ادب و کتاب «اوسنه گوهرشاد» نوشته سعید تشکری ازانتشارات به‌نشر را به عنوان آثار برتراین بخش معرفی کردند. ساسان ناطق سرداور این بخش گفت: داستان انقلاب وقتی خودش را نشان می‌دهد که در راستای داستان ایرانی حرکت کند و روایت انقلاب باید روایت انسان ایرانی و امیدآفرین باشد.
به برگزیدگان جایزه ادبی شهید سیدعلی اندرزگو علاوه برلوح تقدیر، تندیس جایزه، سفر به عتبات عالیات به اتفاق همسر و خرید ۲ هزار نسخه ازآثارشان توسط نهادهای فرهنگی، ۱۰میلیون تومان جایزه نقدی نیز تعلق گرفت.

تعداد بازدید :213  |   تاریخ ثبت : 1398/6/4
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی