توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبشعرآیینی امروز بسیار روبه رشد اما درمعرض خطر است   1398/6/10

استفاده ازاساتید و پیران طریق و سازماندهی و نظارت برکارشاعرانی که برای هیأت شعرمی نویسند را از جمله اقدامات لازمی عنوان کرد که باید در زمینه مداحی و مرثیه‌سرایی امام حسین علیه السلام صورت بگیرد.

احمد علوی در گفتگو با سایت ادب فارسی، شعرآیینی امروز را بسیارتوسعه یافته اما درمعرض خطردانست و درباره خلاء های موجود دراین نوع شعرگفت: اگربیانات مقام معظم رهبری را دراین زمینه ، که بحمدلله منتشرهم شده است ، مطالعه کنید، به طوردقیق می توانید متوجه این فضاهای کمتردیده شده شوید .
احمد علوی، ضمن بیان این مطلب ، شعری که انسان را به سمت کمال حقیقی راهی کند ، شعرآیینی دانست و خاطر نشان کرد : البته این گونه شعر، شاخه های مختلفی ازجمله شعرتوحیدی ، ولایی  ، پندیات و ...دارد.وی قدمت شعرآیینی را به اندازه قدمت ادبیات فارسی دانست و گفت :ازاین رو، رودکی اولین شاعرآیینی است.
این شاعر درپاسخ به این پرسش که آیا می توان شعری که چون آیینی است را هم متعهد دانست اظهارداشت: خیر،چون چون خیلی ازشعرهای آیینی هستند که متعهد نیستند و فلسفه شعرآیینی را درک نکرده و ازخط قرمزها عبورکرده اند.
این شاعر، پرداخت به نوآوری ها و خلاقیت ها درحوزه فرم و زبان درشعرآیینی را منوط به لطمه وارد نشدن به اصالت شعرآیینی دانست و سپس درباره ظرفیت ترجمه شعرآیینی به زبان های دیگرگفت : فقط می توان آن را تحت الفظی ترجمه کرد و زیبایی ها و حماسه ها و ... درترجمه آسیب می بیند.
وی درپایان ضمن اشاره به این نکته که شاعرآیینی بدون هیأت ، مانند ماهی است که بدون آب زندگی کند ، غلوهای بیش ازحد، استفاده ازمضامین غیرمعتبر و نوشتن شعر، فقط با هدف استفاده درهیأت را ازجمله آسیب هایی دانست که امروزه شعرآیینی را تهدید می‌کند و دراین باره تأکید کرد : استفاده ازاساتید و پیران طریق  و سازماندهی و نظارت برکارشاعرانی که برای هیأت شعرمی نویسند را از جمله اقدامات لازمی عنوان کرد که باید در زمینه مداحی و مرثیه‌سرایی امام حسین علیه السلام صورت بگیرد.

کلمات کلیدی این مطلب : ،
تعداد بازدید :144  |   تاریخ ثبت : 1398/6/10
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی