توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبقربان ولیئی شاعر آئینی و استاد دانشگاه : شعرآئینی را می توان زیرمجموعه شعرمعنوی دانست   1398/6/13

قربان ولیئی ، از شاعران برجسته شعرآئینی و استاد زبان وادبیات فارسی دانشگاه زنجان ، درخصوص تعریف شعرآئینی و مشخصه های این نوع شعرگفت : شعرآیینی را می توان زیرمجموعه شعرمعنوی دانست.
قربان ولیئی ، ازشاعران برجسته شعرآئینی  و استاد زبان وادبیات فارسی دانشگاه زنجان ، درخصوص تعریف شعرآئینی و مشخصه های این نوع شعرگفت : شعرآیینی را می توان زیرمجموعه شعرمعنوی دانست.
دکترقربان ولیئی ،شاعرو استاددانشگاه ، ضمن بیان این مطلب درگفتگو با سایت ادب فارسی خاطرنشان کرد : شعرمعنوی ، شعری است که محتوی و جهت گیری اندیشگی آن و عنصرغالب عاطفی اش ، تجربیات مرتبط با عالم معنا، متافیزیک و امر قدسی است.این شاعرمطرح کشور دراین باره تصریح کرد : البته درشعر آئینی ، تاکید برافراد و رخدادهایی است که مرتبط با عالم قدسی هستند. مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زنجان ، درباره عنصر غالب عاطفی این گونه شعر گفت : عاطفه غالب دراین نوع شعر، همانا خضوع و محبت نسبت به پیشوایان دینی و نفرت نسبت به دشمنان دین است .
برنده جوایزکتاب سال و کتاب فصل ، درباره کمبودها ، موضوعات مغفول مانده و کمتر پردازش شده درشعرآیینی معاصراظهارداشت : رویکرد اخلاقی و معرفتی درشعرآیینی ، تحت الشعاع رویکرد تهییجی و عاطفی قرارگرفته است.
شاعرمجموعه شعرهای «زیارتنامۀ روح»، «ضربان ذات» و «موسیقی نواحی جان» ، درپاسخ به این پرسش که حضورشاعردرمجالس مذهبی و نفس کشیدن درفضای هیأت، چقدربرشعراو تاثیردارد ؟ تأکید کرد : شاعر تا تجربه دینی و معرفتی و زیستن درحال و هوای معنوی نداشته باشد؛ شعرش موثرنخواهد بود.بایدمتاثر بود تا تاثیرگذاشت.
 
شعری آئینی از«قربان ولیئی» با عنوان « زندگی بیاورید» ازمجموعه شعر«موسیقی نواحی جان» این شاعر که پیرامون امام حسین (ع) و قیام عاشورا سروده است.
 
زندگی بیاورید
 
چشمه چشمه تشنگی، زائران! بیاورید
نام آب آب را بر زبان بیاورید
مهر و سبحه خاکی است، ای مجاوران غم!
تشنگی از آن حرم ارمغان بیاورید
تشنگی بیاورید، زندگی بیاورید
زائران کعبه‌اید، جانِ جان بیاورید
زیر گنبد کبود، قصه‌ای چنین نبود
کربلا زمین نبود، آسمان بیاورید
سبز سبز سبز سبز، سرخ سرخ سرخ سرخ
سرو را نهفته درارغوان بیاورید
طبعتان اگر شکفت، آشکار و درنهفت
شاعران از او سخن درمیان بیاورید
اذن پرکشیدن است، حا و سین  و یا و نون
چار رکن عشق را دراذان بیاورید.

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :136  |   تاریخ ثبت : 1398/6/13
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی