توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبسارا جلوداریان: شعرآئینی، شعری ست که روح تعهد و انسانیت مداری درآن متبلور است   1398/6/20

شعر آئینی گستره ی وسیعی از سروده ها را دربرمی گیرد که به نوعی روح تعهد و انسانیت مداری در آن متبلورشده و زیرشاخه ای متعالی و ارزشمند از شعر ملی ماست که از گذشته تاکنون، شعرای فراوانی پرچمدار و جلودار آن بوده اند.
شعرآئینی گستره ی وسیعی از سروده ها را دربرمی گیرد که به نوعی روح تعهد و انسانیت مداری در آن متبلورشده و زیرشاخه ای متعالی و ارزشمند از شعر ملی ماست که از گذشته تاکنون، شعرای فراوانی پرچمدار و جلودار آن بوده اند.
 
سارا جلوداریان از شاعران برجسته ی شعرآئینی در گفتگو با سایت ادب فارسی، درخصوص تعریف و شاخصه های شعر آئینی افزود: شعر آئینی، شعری ست که با جوهره ی وجودی انسان جان آگاه و اهل اندیشه پیوندی نا گسستنی دارد. همچنانکه در معنی تحت الفظی خود، آئینگی و زلالی را هم تداعی می کند که این تعابیر نیز در وجوه گوناگون این نوع سروده ها، برجسته و مشهود است. این شاعر با اشاره به اینکه، شعرآئینی، با هستی بشر سر و کار دارد خاطرنشان کرد: این هستی، که هم ازنوع جسمانی است و هم روحانی، معنادار است و شاعر شعرآئینی به دنبال آن است که جهان را ازدریچه ی فضائل و کمالات به نظاره بنشیند و این خصائص نیک و چشم نواز را به سراپرده ی واژه ها ببرد آنسان که گویی خود، پرده نشین است و نظاره گر.
 
شاعرمجموعه شعر «نفحۀ فردوس» درادامه با اشاره به این نکته که ازشعرآئینی، انتظاری فراتر و بالاتر ازحدیث نفس می باید داشت به منزلت عشق دراین نوع شعر پرداخت و خاطرنشان کرد: عشق نیز در شعر آئینی ،جایگاه و منزلتی دارد و می توان به میزان درک و دریافت شاعر، عاشقانه سرود و آئینی نام نهاد چراکه شعرعاشقانه ی عفیف و نجیب، وجهی دیگر از این منشور چشم‌نواز و درخشان است. هم‌چنانکه رهبر فرزانه ی انقلاب؛ حضرت آیت الله خامنه ای نیز دردیدارسالیانه ای که با جمعیت شعرا در نیمه ی ماه مبارک رمضان دارند، این نکته را به صراحت عنوان فرموده اند که: «شعر و ادب فارسی در طول تاریخ ادبیات، همواره عفیف و پاک بوده، بکوشید درمحیط شعری ما این عفت محفوظ بماند»، یعنی پارسایی و عفت کلمه در کلیت اشعار و سروده ها، مد نظر معظم‌له می باشد. بنابراین، وجه تمایزی بین شعرآئینی و شعر متعهد وجود ندارد و هرچه هست ازخانواده ی شریف بیداری، آزاد اندیشی، عبودیت، عدالت مداری، انسانیت و ستایش اینگونه صفات برجسته ی انسانی ست. 
 
سراینده ی مجموعه شعر «هرجاده‌ای به منزل مجنون نمی‌رسد»، درادامه حوزه‌ ی شعر آیینی را به دیروز و امروز شعر انقلاب، معاصر، مشروطه، نیمایی، هندی و غنایی محدود ندانست و یاد‌آورشد: آدم الشعرای شعرفارسی (رودکی) درعهدسامانیان، با اشعار پخته و کمال یافته، درسروده هایی که سرشار از خرد گرایی و انسان دوستی ست، ندا درمی دهد که :
 
جمله صید این جهانیم ای پسر                       ما چو صعوه، مرگ بر سان زغن 
 
جلوداریان سپس پیرامون وضعیت شعر آئینی امروز، اظهار کرد: به طورکلی وضعیت شعر امروز ایران، با هیچ دوره ای ازتاریخ ادبی، برابری نمی کند و ما شاهد تولیدآثاری بی نظیر، ارزشمند، موجه و مثال زدنی از لحاظ محتوای غنی و اسلامی هستیم. دراین میان اتفاقات و وقایع جامعه نیز در بستر تاریخ، به امداد شعرا آمده اند و مضامینی همچون ادبیات دفاع مقدس، ادبیات مقاومت و ادبیات پایداری شکوفا شده اند و به بار نشسته اند. اما آنچه مسلم است این است که برای ارزیابی و سنجش هر دوره ی ادبی، "زمان" شرط نخست و اساسی است که بایستی با گذر این عنصر اساسی، به نقد و بررسی و آسیب شناسی آثار همان دوره پرداخت .
 
رتبه ی نخست جشنوارۀ جوان خوارزمی و عضو بنیاد ملی نخبگان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه کاستی ها و موضوعاتی درشعر امروز آئینی ما مغفول مانده است خاطرنشان کرد: شعر، همواره بر بستر تمدن و روزآوری جریان داشته است و مطمئنا شعر آئینی امروز، نسبت به گذشته حرکت رو به جلویی را ادامه می دهد اما احتمالا همچون دیگر شعرای روزگارن پیشین، ظرافت ها و نکاتی در این مسیر روشن و پربار از دید شاعران کنونی پنهان بوده یا نتوانسته اند آن طور که باید به تماشای خورشید بنشینند. شاعر دفترشعر «نی‌زار گواه است» به نیازمندی همواره ی بشر به تکرار و تذکر، اشاره کرد و گفت: اگربه گفته ها و شنیده های قبلی اکتفا کنیم، نسیان و فراموشی که ازخصیصه های بارز بشری هستند به سراغ مان خواهد آمد. لذا شاعر امروز باید همچنانکه فرزند زمان خود می باشد فرزند تمام دوران ها نیزباشد. یعنی خود را با انسان های گذشته و حال و آینده، همجوار و هم عصر ببیند و با ذات زندگی، احساس یگانگی کند و چنان به چینش واژگان بنشیند که غفلت، سرگشتگی، بغض و خود بینی ازیافته‌هایش رخت بربسته باشد. این شاعر مطرح جوان، درپایان گفت: شاعر امروز، باید با خلوص و ارادت به حرمسرای شعر بیاید و درآغوش این موهبت بی بدیل، با احترام آرام گیرد و برآستان بلندبالایش آنقدر سربساید که مقیم و ندیم دائمی این بارگاه ملکوتی شود انشاالله.

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :207  |   تاریخ ثبت : 1398/6/20
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی