توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبسارا جلوداریان : شعرآئینی، شعری است که روح تعهد وانسانیت مداری درآن متبلوراست   1398/6/20

شعرآئینی گستره وسیعی ازسروده ها را دربرمی گیردکه به نوعی روح تعهد یا انسانیت مداری درآن متبلورشده و زیرشاخه ای متعالی وارزشمند ازشعرملی ماست که ازگذشته تاکنون شعرای فراوانی پرچمدار و جلودارآن بوده اند
سارا جلوداریان ازشاعران برجسته شعرآئینی درگفتگوباسایت ادب فارسی ، درخصوص تعریف و شاخصه های شعر آئینی افزود : شعرآئینی ، شعری است که با جوهره وجودی انسان جان آگاه و اهل اندیشه پیوندی نا گسستنی دارد.همچنانکه درمعنی تحت الفظی خود، آئینگی و زلالی را هم تداعی می کند که این تعابیر نیز درابعاد گوناگون این نوع سروده ها، برجسته و مشهوداست. این شاعر با اشاره به اینکه، شعرآئینی، با هستی بشر سر و کار دارد خاطرنشان کرد: این هستی، که هم ازنوع جسمانی است و هم روحانی، معنادار است و شاعر شعرآئینی به دنبال آن است که جهان را ازدریچه فضائل و نیکی ها به نظاره بنشیند و این خصائص نیک و چشم نواز را به سراپرده واژه ها ببرد چنانکه گویی خود پرده نشین است و نظاره گر.
شاعرمجموعه شعر«نفحۀ فردوس» درادامه با اشاره به این نکته که ازشعرآئینی، انتظاری فراتر و بالاتر ازحدیث نفس می باید داشت به منزلت عشق دراین نوع شعر پرداخت و خاطرنشان کرد: عشق نیزدرشعر آئینی ،جایگاه و منزلتی دارد و می توان به میزان درک و دریافت شاعر عاشقانه سرود و آئینی نام نهاد چرا که شعرعاشقانه عفیف و نجیب، وجهی دیگرازاین منشور چشم‌نواز و درخشان است .هم‌چنانکه رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای نیز، دردیدارسالیانه ای که با جمعیت شعردرنیمه ماه مبارک رمضان دارند، این نکته را به صراحت عنوان فرموده اند که : « شعر و ادب فارسی در طول تاریخ ادبیات ، همواره عفیف و پاک بوده، بکوشید درمحیط شعری ما این عفت محفوظ بماند.» یعنی پارسایی و عفت کلمه درکلیت اشعار و سروده ها، مد نظر معظم‌له می باشد. بنابراین، وجه تمایزی بین شعرآئینی و شعرمتعهد وجود ندارد و هرچه هست ازخانواده شریف بیداری، آزاد اندیشی، عبودیت، عدالت مداری، انسانیت و ستایش اینگونه صفات متعالی است .
سراینده مجموعه شعر «هرجاده‌ای به منزل مجنون نمی‌رسد»، درادامه حوزه‌شعرآیینی  را به دیروز و امروز شعر انقلاب، معاصر، مشروطه، نیمایی، هندی و غنایی محدود ندانست و یاد‌آورشد: آدم الشعرای شعرفارسی (رودکی) درعهدسامانیان، با اشعارپخته و کمال یافته ، درسروده هایی که سرشارازخرد گرایی و انسان دوستی است  ندا درمی دهد که :
جمله صید این جهانیم ای پسر               ما چو صعوه مرگ بر سان زغن  
جلوداریان سپس پیرامون وضعیت شعرامروزآئینی اظهار کرد: به طورکلی وضعیت شعرامروزایران، باهیچ دوره ای ازتاریخ ادبی، برابری نمی کند و ما شاهد تولیدآثاری بی نظیر و ارزشمند ازلحاظ محتوای انسانی و اسلامی هستیم. دراین میان اتفاقات و وقایع جامعه نیز دربسترتاریخ حکومت اسلامی به امداد شعرا آمده اند و مضامینی همچون ادبیات دفاع مقدس، ادبیات مقاومت و ادبیات پایداری شکوفا          شده اند. اما آنچه مسلم است این است که برای ارزیابی و سنجش هردوره ادبی، زمان شرط نخست و اساسی است که بایستی با گذراین عنصرتاثیرگذار، به نقد و بررسی و آسیب شناسی آثارهمان دوره پرداخت .
رتبۀ نخست جشنوارۀ جوان خوارزمی و عضو بنیادملی نخبگان درپاسخ به پرسشی مبنی براینکه چه کاستی ها و موضوعاتی درشعر امروز آئینی ما مغفول مانده است خاطرنشان کرد: شعرهمواره بربسترتمدن و روزآوری جریان داشته است و مطمئنا شعر آئینی امروز، نسبت به گذشته حرکت رو به جلویی را ادامه می دهد .اما احتمالا ظرافت ها و نکاتی دراین مسیرروشن و پربارترازدیدشعرا پنهان بوده یا نتوانسته اند آن طور که باید به تماشای خورشید بنشینند . شاعردفترشعر «نی‌زار گواه است»به نیازمندی همواره بشربه تکرار و تذکراشاره کرد و گفت :اگربه گفته ها و شنیده های قبلی اکتفا کنیم، نسیان و فراموشی که ازخصیصه های بارزانسانیت هستند به سراغ مان خواهد آمد.لذا شاعرامروز باید همچنانکه فرزند زمان خود می باشد فرزند تمام دوران ها نیزباشد. یعنی خود را با انسان های گذشته و حال و آینده ، همجوار و هم عصرببیند و با ذات زندگی احساس یگانگی کند و چنان به چینش واژگان بنشیند که غفلت ،سرگشتگی ، بغض و خود بینی ازیافته‌هایش رخت بربسته باشد. این شاعرمطرح زن درپایان گفت : شاعرامروز،باید با خلوص و ارادت به حرمسرای شعربیاید و درآغوش این موهبت بی بدیل با احترام آرام گیرد و برآستان بلندبالایش آن قدرسربساید که مقیم و ندیم همیشگی این بارگاه ملکوتی شود.

تعداد بازدید :22  |   تاریخ ثبت : 1398/6/20
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی