توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبرندان تشنه لب با حضورجمعی ازشعرای آیینی برگزار شد   1398/7/1

محمدعلی مجاهدی در ویژه برنامه «رندان تشنه لب» درباره جایگاه شاعران درحوزه دین گفت: شاعران آیینی که برای اهل بیت(ع) شعر می‌سرایند نور عظیمی را از جانب آسمان در قلبشان حس می‌کنند، دفاع از دین و حمایت از اهل بیت(ع) مجاهدت است حال این دفاع چه به وسیله شمشیر در میدان نبرد باشد چه با بیان شعر.
محمدعلی مجاهدی در ویژه برنامه «رندان تشنه لب» درباره جایگاه شاعران درحوزه دین گفت: شاعران آیینی که برای اهل بیت(ع) شعر می‌سرایند نورعظیمی را ازجانب آسمان در قلبشان حس می‌کنند، دفاع از دین و حمایت از اهل بیت(ع) مجاهدت است حال این دفاع چه به وسیله شمشیر در میدان نبرد باشد چه با بیان شعر.
ویژه برنامه در حلقه رندان با عنوان «رندان تشنه لب» به مناسبت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدن حضرت اباعبدالله الحسین(ع) عصر روز ۳۱ شهریورماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.
شاعران در این برنامه با خواندن اشعاری درباره واقعه عاشورا، مظلومیت امام حسین(ع) و خاندانش، صبر حضرت زینب(س) و فرهنگ مقاومت شبی به یاد ماندنی را رقم زدند.
دراین برنامه اسماعیل امینی، حاج حسن شعبانی (بانی)، عباس احمدی، محمدعلی بخشایش، احمد بابایی، نغمه مستشار نظامی، سعید حدادیان، امید مهدی‌نژاد، سید حمیدرضا برقعی، یوسفعلی میرشکاک و سارا جلوداریان اشعار خود را در مدح اهل بیت(ع) خوانند.
درابتدای این برنامه اسماعیل امینی ضمن ذکر یاد و خاطره ابوالفضل زرویی نصرآباد، گفت: زرویی نصرآباد مرد بزرگی بود که دفترطنزحوزه هنری را راه اندازی کرد و بانیِ جلسه درحلقه رندان بود. او د محرم و صفر رندان تشنه لب را برگزار کرد و قصیده بلند بالای خود در وصف حضرت عباس(ع) ازکتاب «ماه به روایت آه» را خواند. این مجلس پرنور یادگاری بزرگ از این انسان شریف است، دریغ که روزگار با زرویی ما سازگار نبود، گویی روزگار ما با خوبان، خوب نیست.
 
حجت الاسلام شهاب مرادی نیز به عنوان میهمان ویژه این برنامه حاضر شد و درباره آسیب‌شناسی مجالس عزای امام حسین(ع) به بیان نکاتی پرداخت. وی دراین باره گفت: متاسفانه درابتدای ماه محرم و با شروع عزاداری‌ها عده‌ای به جای استفاده ازظرفیت عظیم محرم و عاشورا، مدام به بحث آسیب‌شناسی می‌پردازند. عده ای منتقد بالفطره ازهمه کس و همه چیز ایراد می‌گیرند. به عنوان مثال می‌گویند عزادار حسین باید آزاده باشد، انسانی پاک باشد، اهل گناه نباشد این خوب است که کسی گناه نکند اما چرا مدام در پی این هستیم که دایره عاشقان حسین را تنگ‌تر کنیم و به جای حقیقت با سلیقه خودمان معیارتراشی کنیم.
وی ادامه داد: هرکس که بگوید حسین(ع) حق است و یزید باطل، در زمره یاران حسین(ع) است، ما دردستگاه اهل بیت نوع سومی نداریم، تماشاچی نداریم، هر کس که برمظلومیت حسین(ع) صحه بگذارد ازیاران و طرفداران اهل بیت(ع) است، متاسفانه انتظارات را به انداره ای بالا می‌بریم که هیچ کس در تعریف و معیار ما جا نمی‌شود.
این فعال حوزه فرهنگ به راهپیمایی اربعین اشاره کرد و گفت: راهپیمایی اربعین، بساط عزاداری حسین(ع) را رونقی دوچندان بخشید، امروز به برکت خون شهدای ما، خون شهدا و مجاهدین عراقی که درانتفاضه در مجاورت حرم امام حسین(ع) به شهادت رسیدند و هزاران ایثارگر، می‌توانیم آزادانه به راهپیمایی اربعین برویم. امام حسین(ع) عازم کوفه بود ولی مدام راهش را به سمت بیابان تغییر دادند که در خلوت خونش را بریزند، او را دفن نکردند که اثری از پیکرش نماند، اما در حقیقت حسین(ع) بر یزید پیروز شد و نام او و راه او تا ابد جاودانه ماند.
محمدعلی مجاهدی نیزضمن بیان نکاتی درباب شاعران آیینی گفت: شاعر آیینی همانند یک مجاهد که درمیدان جنگ با شمشیرش ازدین دفاع می‌کند، با زبانش ازحقیقت وحقانیت دین دفاع می‌کند. کسانی که در دستگاه اهل بیت(ع) فعالیت می‌کنند و درجایگاه شاعری قراردارند، تجربه‌های قدسی فراوانی را درک کرده‌اند، نور عظیمی بر قلبشان می‌تابد، شاعران با بیان واقعه عاشورا نسل‌های بعدی را تربیت می‌کنند و همچون یک مربی نمی‌گذارند کوچک و بزرگ راه درست را گم کنند، شاعر همانند یک رسانه تاثیرگذار است؛ پیامبر اکرم(ص) در مجلسی که قرار بود شعری در وصف دین خوانده شود، جمعیت را ساکت کردند تاهمه توجهات به شعر باشد، تا این حد شعرآیینی محترم و مهم است. 

تصاویر پیوست شده به این مطلب :

تعداد بازدید :148  |   تاریخ ثبت : 1398/7/1
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی