توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبیادداشتی برکتاب « تریل باز» نوشته عزیزسهرابی    1398/7/21

کتاب «تریل باز» نوشته عزیز سهرابی در رده سنی نوجوانان در انتشارات سوره مهر حوزه هنری در شمارگان 1250 به قیمت 15000 تومان به چاپ رسیده است. گویا این اولین اثر منتشر شده از این نویسنده است.
زهره السادات فرقانی:  داستان زندگی ذبیح نوجوانی بلند پرواز است که از دوست صمیمی اش به رضا روایت می شود.   وضعیت اقتصادی آنها به رغم تلاش شبانه روزی پدر برای تامین معاش خانواده که علاوه بر آن مخارج زندگی مادربزرگ و مرجان ( دخترخاله ذبیح که پدر و مادرش را در تصادف از دست داده و با ننه کلثوم زندگی می کند) را برعهده دارد ضعیف است.

داستان ازنقطه ای آغاز می شود که ذبیح از پشت شیشه به موتورهای داخل فروشگاه ابولی ( ابوالفضل) که در مقابل دیدگان پرحسرت او به صف کشیده شده اند ، نگاه می کند. او به خاطر علاقه فراوانش به موتور سواری اطلاعات دقیقی راجع به ساخت و کاربرد آنها دارد. ذبیح تصمیم می گیرد به هر طریقی که شده یکی از موتورهای تریل را به دست بیاورد، به خاطر همین به طمع به دست آوردن آن ترک تحصیل می کند و با ابولی که یکی از مجرمین سابقه داراست همکاری می کند، رضا سعی دارد تا مانعش شود اما ذبیح بدون اعتنا به کارهای خلافش ادامه می دهد تا اینکه رضا برای حل این مسئله دست به دامان آقای ناجی (معلم هنرشان) می شودکه در ادامه داستان درگیر حوادثی می شوند تا اینکه ...

از نظر بررسی شخصیتی ذبیح او، نوجوانی است که برای بزرگ نمایی و به رخ کشیدن توانایی هایش برای جلب توجه دیگران مخصوصا دختر خاله اش ( مرجان) دست به هر کاری می زند. او بدون در نظر گرفتن موقعیت و شرایطش فقط به اهداف خود می اندیشد به طوری که برای تامین هزینه خرید تریل تصمیم می گیرد تا با دزدیدن آفتابة نقرة موروثی ننه کلثوم که بسیار به آن علاقمند است، از رضا که به شکار با اسلحه موروثی خانواده ذبیح ( که به رغم وضعیت سختی معیشتشان، به شدت از آن به عنوان میراث خانوادگی محافظت می کنند)، سوء استفاده می کند و از او می خواهد که در این امر او را یاری دهد.

شخصیتها و حوادث بسیار ساده و فاقد پیچیدگی هستند، به طوری که بدون در گیر کردن مخاطب مانند یک رود روان به راحتی از ذهن او می گذرد،زیرا تمام وقایع یکنواخت،تکرای و قابل پیش بینی، پیش می رود. برای جذابیت و گیرایی داستان، نویسنده می توانست با خلق اتفاقات، موقعیتهای پرهیجان و با استفاده از انواع کشمکش های فرد با خود، فرد با محیط پیرامون خود و فرد با فرد بر هیجان داستان بیافزاید.

پایان کتاب به مانند بسیاری از داستانها و فیلمهای ایرانی با پایانی خوش که شخصیت اصلی آن پی به اشتباه خود برده و سعی دارد برای خوشبختی خود قدم در راه صحیح بگذارد، به پایان می رسد.

کلمات کلیدی این مطلب : ،
تعداد بازدید :334  |   تاریخ ثبت : 1398/7/21
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی