توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبسیمرغ شعر زنان بر شانه های یک ماه یک کتاب نشست    1398/7/24

سی امین جلسه از سری نشست های نقد و بررسی شعر زنان که نگاهی تخصصی و علمی به شعر ، مخصوصا شعر زنان دارد در حوزه ی هنری برگزار شد
 سمانه رحیمی یادداشتی درباره سلسله نشست های نقد و بررسی شعر زنان با عنوان «یک ماه یک کتاب» نوشته و در اختیار سایت ادب فارسی قرار داده است که در ادامه میخوانیم:  در تمام این سالها به دلیل داشتن  نقش مادرانه ی پر رنگ  و پر مسئولیت  ، از حضور در جلسات و انجمن ها و محافل ادبی به صورت مستمر اجتناب می کردم اما در این میان تنها جلسه ای که با تمام شلوغی ها و دل مشغولی ها در برنامه ی زندگی من جایگاه خاص و مهمی داشت ، جلسه ی یک ماه یک کتاب بوده و هست؛  جلسه ای فارق از تشریفات و تعارفات معمول ، که بزرگترین دغدغه اش رشد و تعالی شعر بانوان است ، داشتن نگاه تخصصی و حرفه ای  و دنبال کردن رویکردی آکادمیک این جلسات را به یک  کلاس درس دانشگاهی تبدیل کرده است با اساتیدی مجرب و دانشجویانی مشتاق ، که در برخی از جلسات به دلیل   استقبال خوب علاقه مندان  ؛  تعدادی  از افراد شرکت کننده  ، ایستاده جلسه را دنبال می کنند  .
 
خانم فریبا یوسفی عزیز با توانمندی و مهارت برخاسته از دانش شعری و ادبی خود به شایستگی این جلسات را مدیریت می کنند  . حضور منتقدان و کارشناسان نام آشنا و مجرب و بررسی کتاب های شعری که بانوان شاعر تالیف کرده اند  نقش بسزایی در کارآمدی این جلسات دارند ،  تحلیل های موشکافانه و دقیق  با اطلاعات مفید و جامعی که در اختیار مخاطب قرار می دهد  دریچه های تازه ای را به روی شعر ، اما این بار با نگاهی زنانه باز میکند  مهم تر اینکه با وجود پرداختن  یک ماه یک کتاب به شعر زنان ؛ حضور آقایان به عنوان منتقد و میهمان در جلسه  ، نشان دهنده ی این مهم است که شعر زنان برای جامعه ی انسانی فارق از دسته بندی های جنسیتی است و استفاده از نقطه نظرات ایشان  در این مسیر ، کمک شایانی به رشد و پیشرفت  شعر و ادب پارسی در جامعه کنونی  خواهد داشت . 
 
برگزاری چنین نشست هایی در حوزه ی ادبیات برای جامعه از ضروریات است ؛ زیرا بانوی شاعری که دست به قلم می شود ، مادر ، همسر و زنی ست که جهان را با احساس لطیف زنانه اش در شعر به تصویر کشیده است . تداوم این نوع جلسات می‌تواند اهمیت فعالیت‌های شعری زنان شاعر را که غالبا پنهان می‌ماند و کمتر دیده می‌شود، به شکلی شایسته آشکار کند.

سمانه رحیمی ۲۴ مهر ۹۸

کلمات کلیدی این مطلب : ،
تعداد بازدید :236  |   تاریخ ثبت : 1398/7/24
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی