توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالباصلاح فرهنگ عمومی درجهت کمال‌گراییِ اجتماعی   1398/8/14

لیلا کردبچه: فرهنگ، تعیین‌کننده چگونگی تفکر و احساس اعضای جامعه است، راهنمای اعمال انسان‌ها و معرّف جهان‌بینی‌ آن‌ها در زندگی.
لیلا کردبچه:   چهاردهم آبان‌ماه، روز فرهنگ عمومی است؛ با تداعیِ مکررِ این سؤال که آیا صرفاً با نام‌گذاری یک‌ روز و یک مناسبت، می‌توان به اهدافی خاص دست یافت؟
شاید ساده‌ترین تعریف از عبارت فرهنگ عمومی، چیزی درحدّ آشنایی نسبتاً مختصر شهروندان یک جامعه با حقوق اجتماعی و فرهنگی و البته التزام به رعایت آن باشد، تا به‌واسطۀ آن بتوانند جامعه‌ای با سطح متوسطی از آگاهی و رفاه فراهم آورند.
فرهنگ، تعیین‌کننده چگونگی تفکر و احساس اعضای جامعه است، راهنمای اعمال انسان‌ها و معرّف جهان‌بینی‌ آن‌ها در زندگی. و فرهنگ عمومی به‌معنای فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج و رسوخ دارد و حوزه‌ای از عقاید،‌ ارزش‌ها، جلوه‌های احساسی و هنجارهاست که اجبارِ اجتماعیِ غیررسمی از آن حمایت می‌کند، فراتر از گروه‌ها و اقشار خاص در کلیت جامعه موردقبول است و در دو بخش، بروز می‌یابد: نخست بخش ظاهری و بارز آن، مثل شکل لباس و شکل معماری که تأثیر خاصی بر ذهنیات و خلقیات و منش و تربیت افراد دارد و بخش دیگر که مربوط به امور نامحسوس مثل اخلاقیات فردی و اجتماعی مردم، وقت‌شناسی، وجدان کاری، مهمان‌دوستی، احترام به بزرگترها و... است.
درواقع فرهنگ عمومی، دربرگیرندۀ مؤلفه‌هایی از فرهنگ است که تأثیرات آن عام و فراگیر می‌باشد و عامۀ مردم در کیفیت آن نقش دارند و از شیوۀ رفتارهای عمومی مردم یا عرف و عادات و رسوم و زبان ساخته می‌‏شود و یا تأثیر مشهود می‌پذیرد، عموم جنبه‌‏ها و عرصه‌‏ها و زندگی مردم را تحت‌تأثیر قرار می‌‏دهد، و عموم مردم نسبت به آن حساسیت و شناخت دارند.
فرهنگ عمومی مانند کل نظام فرهنگی، در چهار وجه ظاهر می‌‏شود: درونی، روانی، نمادی، نهادی، و می‌‏توان رگه‌‏های فرهنگ عمومی را در همۀ این جلوه‌‏ها یافت. فرهنگ عمومی درکنار فرهنگ رسمی، در همۀ حوزه‌‏های زندگی اجتماعی، خانواده، حکومت، اقتصاد و آموزش و پرورش و نظایر این‌ها حضور دارد و نمی‌توان آن را به حوزۀ مشخصی محدود ساخت.
امّا انتقال و اصلاح فرهنگ عمومی، مسأله‌ای است که در سال‌های اخیر، بسیار به آن توجه شده است، چراکه نسل‌های تازۀ هر ملت باید راه و رسم زندگی را فراگیرند و این امر ازطریق «انتقال» فرهنگ رخ می‌دهد و این انتقال فرهنگ، جریانی است که طی آن، نسل جدید با شیوۀ زندگی نسل قدیم آشنا می‌شود و چگونگیِ زندگی کردن به‌شیوۀ آنان را می‌آموزد.
ازسویی مسائل و نیازهای زندگی، اموری متغیر هستند و پاسخ‌گویی به آن‌ها ضرورت دارد. تلاش برای پاسخ‌گویی به نیازهای تازه و در عین‌حال رفع کاستی‌های برملاشده در جریان ارزیابی فرهنگ، به ایجاد شیوه‌های زندگی یا فرهنگ عمومی منجر می‌شود و جریان ایجاد یا توسعه فرهنگ زمانی می‌تواند یک جریان اصلاح‌گرا یا کمال‌بخش باشد، که شناخت درست و ارزیابی دقیق، بنیادهای آن را تشکیل داده باشند.
 

کلمات کلیدی این مطلب : ،
تعداد بازدید :154  |   تاریخ ثبت : 1398/8/14
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی