توسط انتشارات سوره مهر منتشر و روانه بازار کتاب شد
مجموعه رباعی این کوه سرش همیشه زیر برف است ازمحمد عالی‌زاده منتشر شد
باگردآوری و تنظیم خسرو باباخانی و رقیه‌سادات صفوی
مجموعه داستان بزرگسال روح مرطوب منتشرشد

آخرین مطالبفریبا یوسفی: تمرکز مهرواره شعر و داستان جوان سوره بر کشف استعدادهای نو و تازه‌نفس است   1398/11/20

دبیر بخش شعر مهرواره شعر و داستان سوره با بیان لزوم استعداد یابی در جشنواره ها گفت: کاستن سن شرکت‌کنندگان در این جشنواره گامی است برای فرصت دادن به جوان‌ترها و نشان دهنده تمرکز این همایش بر کشف استعدادهای نو و تازه‌نفس است.
به گزارش پایگاه خبری ادب فارسی،  به مناسبت برگزاری هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره ، با فریبا یوسفی دبیر بخش شعر این جشنواره گفت‌وگو کردیم. که مشروح این گفت و گو را در ادامه آمده است:
 
به عنوان اولین سوال لطفا نحوۀ برگزاری این مهرواره و تفاوت آن با دوره‌های پیش را بفرمایید؟
هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره در حال برگزاری است. چند ماه از انتشار فراخوان آن گذشته و داورانی برای گزینش آثار برتر، همۀ شعرها را بررسی کرده‌اند. ظاهرا چند سال است که رویکرد حذف رقابت از این همایش، با آزمون و خطاهایی، در حال تثبیت است. با این حال همچنان داورانی به بررسی آثار و گزینش بهترین‌ها می‌پردازند. در نهایت می‌بینیم که این همایش همچنان در بطن خود رقابت‌محور است با این تفاوت که نفرات بیشتری در این شیوۀ گزینش انتخاب می‌شوند.
البته باید عرض کنم سعی ارزشمند دبیران دوره های قبل برای حذف رقابت، معطوف بوده است به تعیین تعداد بیشتری شعر و دعوت صاحبان آثار برتر به شرکت در مراسم گردهمایی و شرکت در جلسات کارگاهی. این تحول ارجمندی خود را از نگاه مسئولانه و دلسوزانه به شعر و داستان از سوی دبیران پیشین دارد و پیشبرد این توجه موثر و مشفقانه مشروط به نگاه دقیق و متعهدانۀ مسئولان به این امر است.
 
هدفمند ساختن این نوع همایش‌ها که همواره با صرف هزینه‌هایی از منابع مالی و انسانی همراه است، موجب اثربخشی آن در سرنوشت و آیندۀ شعر و داستان این سرزمین خواهد بود به این شرط است که همواره روی در نوسازی راه و تازه‌سازی فکر سیاستگزاران این امر داشته باشد. گمان این است که همایش شعر و داستان جوان سوره بر این نوع راهبرد تاکید دارد و از جمله جشنواره‌های اثرگذار در نسل تازه‌نفس شعر و داستان است.
 
 


تشکر از توضیح کامل و جامع شما. شعرها در چه بخش‌ها یا دسته‌هایی داوری می‌شوند؟
شعرها در این جشنواره در دو گروه کلی سنتی و نو داوری شده‌ است. ترانه‌ها‌ هم که عموما شعرهایی با زبان محاوره‌اند، در گروه شعرهای نو دیده و گزینش شده‌اند.
 
گفته شده که نسبت به سالهای گذشته گروه سنی شرکت کنندگان در جشنواره محدودتر شده است. این درسته؟
بله. درسته

چرا این جشنواره به جوان ها اختصاص داده شده و نسبت به سال‌های قبل این گروه سنی محدودتر هم شده؟
کاستن سن شرکت‌کنندگان در این جشنواره گامی برای محدود کردن شرکت‌کنندگان تجربه‌مند و اختصاص دادن این فرصت به جوان‌ترها و تمرکز این همایش بر کشف استعدادهای نو و تازه‌نفس است. هرچند در امور هنری این ملاک ممکن است قطعی نباشد و برخی قلم‌های نو با سن و سالی بالاتر از این محدوده به این وادی وارد شده باشند.
 
به هر حال قطعا با محدودیت سنی، آثار فاخر هم محدود می شود. این محدودیت سنی به جشنواره ضربه نمی‌زند؟
طبیعی است که این محدودیت بر محدود کردن تعداد آثار و تعداد شرکت‌کنندگان در جشنواره اثر خواهد گذاشت و جای آن است که با این شرایط خدمات بهتر و مناسب‌تری به راه‌یافته‌گان در مراسم اختتامیه ارائه شود تا اهداف مورد نظر بهتر قابل دست‌یابی باشند. در آثار ارسال شده و حتی آثار راه‌یافته به مرحلۀ پایانی ضعف‌هایی در ساخت و زبان شعرها وجود دارد که به دلیل سن و تجربۀ محدود شرکت‌کنندگان، طبیعی و قابل اغماض است چرا که نظر بر جذب استعدادهای جوان‌تر و ارج‌گذاری بر استعدادهای خلاق است.
 
انشالله که همینطور شود. به نظرشما برگزاری این جشنواره ها چه تاثیری می تواند بر ادبیات کشور داشته باشد؟
هدف  باید اثر گذار کردن جشنواره های ادبی باشد. اثرگذار شدن این نوع جشنواره‌ها را می‌توان در تقویت کارگاه‌ها یا انتخاب نوع جوایز یا نوع تشویق شاعران مستعد جستجو کرد بنابراین تلاش بر مفید و موثر واقع شدن این جشنواره همچنان باید ادامه داشته باشد.
 
امکانش هست توضیحی هم درباره انتخاب داوران و نحوه داوری بخش شعر بفرمایید؟

انتخاب داوران در این دوره با نظر به جوان بودن شاعران، از میان پیشکسوتانِ جوان‌تر و شاعران جوانِ توانمند بوده است. داوران محترم ابتدا آثار کدگذاری شده را به صورت انفرادی بررسی کردند سپس در جلسۀ داوری، پس از بررسی بیشتر و مقایسه آثار و مباحاث دقیق‌تر، آراء نهایی خود را اعلام کردند.
 
نکته یا صحبت دیگری درباره جشنواره دارید که لازم باشد به آن اشاره شود؟
امسال بخش ویژۀ زبان فارسی و هویت ملی، با هدف جلب توجه شاعران به این امر مهم، در فراخوان جشنواره اعلام شد. این که اثری شاخص در این موضوع تولید شده باشد یا نه، نتیجۀ نهایی این امر است اما هدف این است که شاعران جوان به ویژه جوان‌ترها که شاید در محیط‌های مجازی، متاثر از فضاهای تنبل و بی‌اعتنا به زبان، دچار سهل‌انگاری‌های عمومی می‌شوند، توجه‌شان به این امر مهم جلب شود و حساسیتی در آن‌ها برانگیخته شود در نتیجه هم شاعر در آثار خود به این امر مهم توجه داشته باشد هم در محیط زندگی و فعالیت‌های اجتماعی خود بر سایرین اثرگذار باشد.
 
  هفدهمین مهرواره شعر و داستان «جوان سوره» به همت مرکز آفرینش های ادبی و موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر حوزه هنری برگزار می شود.
 

کلمات کلیدی این مطلب : ،
تعداد بازدید :122  |   تاریخ ثبت : 1398/11/20
نظرات :

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شدحقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری است. طراح و برنامه‌نویس : علی‌رضارضایی